Papilloomiviirus (HPV)

Papilloomiviirus põhjustab tihti väga tõsiseid terviseprobleeme. Haigus on pidevalt kaasaegse meditsiini valve all. Viimasel ajal on arstid suutnud arendada mitmeid uuenduslikke meetodeid papilloomiviiruse diagnoosimiseks ja raviks.

Papilloomiviirus või nagu seda nimetatakse inimese papilloomiviiruseks või HPV on laialt levinud ja mõjutab umbes võrdselt nii mehi kui naisi ning omab pärast genitaalherpest teist kohta haigestumiste suurustelt. Sõeluuringutel on avastatud umbes seitse haigust kandvat naist kümnest. HPV viirusesse haigestuvatest leitakse ainult pooled nakatujad. See tähendab, et pooltel juhtudel nakatumise HPV sümptomid puuduvad ja leitakse alles peale uuringuid.

papilloomiviirus fotoTänapäeva meditsiinile on teada üle saja HPV viiruse liigi. Samuti võivad erinevat tüüpi viirused põhjustada erinevaid haigusi. Umbes kolmandik neist põhjustavad naistel naha- ja genitaalide limaskesta kahjustusi. Papilloomviirusi võib eraldi liigitada tüüpide järgi HPV16, HPV18, HPV31, HPV33, HPV35, HPV39, HPV45, HPV51 ja HPV52, mis omavad onkogeenseid omadusi ja on võimelised põhjustama vähki. Kõige levinum vähitüüp naistel on emakakaelavähk.

Kõige sagedamini avaldub HPV naistel kondüloomidena, tüügastena (tüükad välistel genitaalidel, tüükad päraku ümbruses) ja emakakaela limaskesta düsplaasia. Lisaks nendele võib papilloomiviirus avalduda jalatalla tüügastena, naha tüügastena kehal, kondüloomidena suus ja hingamisteede papillomatoosina.

Peamine infektsiooni edastamise viis on suguline, kui üks partner on nakatunud tõenäosus, et teine partner nakatub on ligilähedane sajale protsendile. Kondoom saab ainult vähendada nakatumise tõenäosust, kuid ei garanteeri mittenakatumist.

Seetõttu kondüloomide eemaldamine on mitte ainult kosmeetiline vaid ka vähiriski ja seksuaalpartneri nakatumise riski vähendamiseks.

Meie kliinikus saab teha uuringuid papiloomviiruse tuvastamiseks dermatoveneroloogi juures ning sümptomite ilmingute korral eemaldada neid laseriga.