Kondüloomid
Kondüloomid – infektsioon mis on põhjustatud inimese papilloomiviirusest. HPV viirus (tuntud üle 100 liigi) mõjutab inimese naha erinevaid kehaosi ja limaskesta, mille tagajärjel võib tekkida pahaloomuline kasvaja (vähk).
Viiruse sattumisel inimese nahapinnale kutsub esile viiruslikud tüükad. Meeste limaskestadel põhjustab viirus kondüloome peenisel. Naistel viirus nakatab nahka välissuguelunditel ja avaldub tavaliselt kondüloomide kujul suguelundite häbememokkadel. Päraku piirkonnas nii meestel kui ka naistel võivad samuti tekkida kondüloomid.
Tupe ja emakakaela limaskestal viirus avaldub lamedate tüügaste kujul. Lamedad tüükad limaskestas on kõige ohtlikumad, sest nendes on suur risk pahaloomuliste kasvajate tekkeks.
Kuna haigus areneb ilma silmatorkavate sümptomiteta, tüükad võivad olla ainus subjektiivne haiguse sümptom.
Kas tüükad on ohtlikud?
Kahjuks, vaatamata näiliselt kahjututele tüügastele on nad väga ohtlikud. Viiruse koes toimuvad protsessid on sarnased kasvajate arengu protsessiga. Meditsiinilised uuringud on näidanud, et kondüloomide esinemine suurendab emakakaelavähi riski viiskümmend (50!) korda.
Lisaks võivad tüükad vigastuda riiete hõõrdumisest, võib tekkida haavandeid, põletikke ja veritsusi, takistada normaalset seksuaalelu, põhjustada esteetilisi ebamugavusi ja ebamugavustunnet.
Lisaks kondüloomid võivad moodustada mitmesuguseid papilloomviiruste tüüpe, mille hulgas eristatakse tavalist papilloomi (sageli lokaliseerub sõrmedel ja lastel põlvedel), jalatalla papilloomi, lamedat papilloomi (tavaliselt näol ja kätel), niitjat papilloomi (tavaliselt kahjustab inimesi vanuses alates 40 aastat).
Diagnoosimine
Tavaliselt tüügaste diagnoosimine on lihtne ja toimub Vitaclinikas esmase dermatoloogi visiidi ajal. Põletikuvabad tüükad asuvad tüüpilistes asukohtades silmaga nähtavates kudede kinnikasvamis kohtades. Diagnoosi kinnitamiseks määratakse vastavad uuringud ja tuvastatakse viiruse tüüp. Vajadusel võtab arst materjalid histoloogilise analüüsi jaoks.
Kondülomatoosi ravi
Kondüloomide ravi vajab alati õigeaegset ja kindlat ravi. Samuti on oluline teada, et siiani kaasaegses meditsiinis ei ole tablettravi, mis lubaks haigust välja ravida. HPV viiruse vaktsineerimine on võimeline viirusinfektsiooni takistama kuni 5 aastat, kuid olemasoleva haiguse puhul vaktsineerimine ei aita.
Kondüloomide ravi meetodiks on nende eemaldamine. Kõige kaasaegsem ja tõhusam meetod on lasereemaldamine.
BRONEERI AEG DERMATOLOOGI VASTUVÕTULE
Raseduse ajal on soovitav teha kondüloomide ravi võimalikult vara. Kondüloomide ravi viirusevastaste ravimitega rasedatel on vastunäidustatud. On oluline ravida haigust mõlemal seksuaalpartneril samal ajal. Vastasel korral võib haigus taas nakatuda ja korduda.