Veenilaiendite ravi laseriga

Veenilaiendite ravi laseriga ja veenide laserkirurgia

Alajäsemete verevoolu taastamiseks on mitmeid aastakümneid kasutatud operatsiooni. Operatsiooni puudusteks peetakse võimalikku taastekke riski, infektsiooni, löövet ning arme. Tänapäeva meditsiin pakub patsientidele laserravi. Laserravi keskmes on kasutusel valgusjuga (laser), mille mõjul toimib fotokoagulatsioon. Laserkiire täpsus tagab ümbritsevate kudede minimaalse traumeerimise.

On välja töötatud erinevaid meetodeid veenilaiendite raviks, mis erinevad kasutusmeetodite ja näidustuste poolest. Sisuliselt on mõju ühesugune – laseri voog viib sisemiste veenide koaguleerimiseni, peale mida veen kaob. Aja jooksul  imendub veresoon täielikult, vereringe normaliseerub, kaovad naha muutused ja veresoonte “ämblikud”.

Laserravi eelised

  • Laserravi viiakse läbi ambulatoorselt, st patsient ei pea haiglasse minema ja juba järgmisel päeval on ta võimeline tööle minema.
  • Laserravis ei kasutata üldnarkoosi, operatsiooni ajal ning peale seda puudub valu, operatsioon ei põhjusta kosmeetilisi probleeme – nahale ei jää arme, verevalumeid ega haavandeid, taastumisperiood on lühike.
  • Laseroperatsiooni puhul on kõige vähem retsidiive ja tüsistusi.
  • Laseri kasutamine võimaldab patsiendil loobuda kallitest ravimitest, mis mõjub positiivselt siseorganitele.

Laseroperatsioonide tüübid

Fleboloogide poolt on laialt levinud kahte tüüpi laserravi. Milline tüüp on konkreetsele patsiendile sobivaim, valib arst vastavalt ravi näidustustele ja vastunäidustustele peale täielikku läbivaatust ja veresoonte ultraheli.

 

Endovasaalne laserkoagulatsiooni (EVLO, EVLK) kasutatakse, kui veeni läbimõõt on väiksem kui 1 cm, lame ja troofiliste muutusteta ning  veenid takistavad läbipääsu haigesse veeni.

EVLK on veenisisene tehnika, mille puhul kõrgel temperatuuril veeni seinad kleepuvad. Selle järel see koht asendatakse sidekoega.

veenilaiendite ravi laseriga fotoEndovasaalne laserkoagulatsiooni näidustused:

  • Veenilaiendid tekkinud ebapiisava klappide töö tagajärjel
  • Veenilaiendid troofiliste häirete tunnustega
  • Raskelt ravile alluvad haavandid

 

 

Endovasaalse laserkoagulatsiooni tehnika 

Enne operatsiooni läbib patsient uuringud, annab vajaminevad analüüsid. Oluline on välja valida sobivad kompressioonsukad, mida peab kandma peale laserkoagulatsiooni operatsiooni.

EVLK viiakse läbi ambulatoorses korras. Enne laseri sisestamist veeni toimub jala kahepoolne skaneerimine, märgistatakse haige veen ning liitumiskoha kõrval olevad veenid. Seejärel jalg desinfitseeritakse ja tuimestatakse haige veeni ümbrus, teostatakse punktsioon ja viiakse veeni laser.

Laseri kiirguse kontroll toimub ultraheli abil. Patsient viibib operatsioonitoas 30 – 60 minutit, peale mida tõmmatakse jalga kompressioonsukad ja kõnnitakse 40 minutit. Saanud arstilt asjakohased soovitused, võib patsient koju minna.

Kompressioonsukad peavad olema jalas 5 ööpäeva jooksul 24 tundi, edasi kantakse sukki 1,5 kuud päevasel ajal. Operatsioonijärgse kontrolli teostab arst umbes 3 päeva pärast, järgnev kontroll on vajalik mitte vähem kui 6 kuu pärast.

Tüsistusi peale EVLK laserravi on palju vähem kui peale traditsioonilist operatsiooni, mille korral peab manustama ravimeid. Võib tekkida ajutine tüsistus – valu jalas mitu päeva. Verevalumid paranevad suhteliselt kiiresti. Väikest temperatuuri tõusu peetakse normaalseks reaktsiooniks. Pinge veenides, mis takistaks liikumist, on väga haruldane, möödub iseseisvalt kuu aja jooksul.

Video – Veenilaiendite laseroperatsioon Vitaclinikas

 

Perkutaanse laserfotokoagulatsiooni puhul avaldatakse veenidele mõju nahaga kokku puutumata. Näidustuseks on kapillaarlaiendid koos veenilaienditega. Seda metoodikat kasutades kaob naha defekt  peaegu silmapilkselt. Protseduur viiakse läbi veresoonte kiiritusega, ilma nahakontaktita.

 

Veenilaiendite ravis kasutatakse laialdaselt kombineeritud meetodit – esimesena ravitakse skleroseerimise teel suure läbimõõduga versooned,  mille järel eemaldatakse perkutaanse laserfotokoagulatsiooni teel avanenud väikesed veenid. Esmalt eemaldatakse kuni 80% väikeseid veenilaiendeid, nende täielik kadumine vajab 4 regulaarset protseduuri. Pärast protseduuri jäävad nahale punakad laigud, mis mööduvad mõne päevaga.