Veenilaiendid
Veenilaiendid ehk varikoos – seisund, kus veenid kaotavad oma elastsuse
Ravi veenilaienditele peaks algama esimeste sümptomite algfaasis. Kaasaegsed meetodid võimaldavad täpselt kindlaks määrata veresoonte seisundi, et määrata õige diagnoos ning valida optimaalne ravimeetod (mitte alati operatsioon). Veenilaiendeid ja teisi vaskulaarseid haigusi saab ravida meie kliinikus erineva väheinvasiivsete ja mitteinvasiivsete tehnikatega. Veenilaiendid ei ole karistus!
“Jala tervis algab seestpoolt” on farmaatsiafirma loosung, mis toodab Venotonic ravimit raviks veenilaienditele. Ajaga kaotab veeni sein oma omadused. Isegi enne seda, kui ilmnevad silmaga nähtavad veenilaiendid, toimub kollageeni lagunemine veeni sees, veeni seinad muutuvad rabedaks, tekib hüperinflatsiooni kalduvus ja veenilaiendite ümberkujundamine. Statistika kinnitab, et iga-aastane veenilaiendi haiguse juhtumite arv suureneb. Varikoosi kui massilise haiguse olemasolu tõendab asjaolu, et nüüd on haige iga neljas inimene maailmas. Kas selle haiguse protsessi on võimalik takistada? Paljude ekspertide sõnul on see võimalik. Enamasti on see haigus pärilik. Kui teie lähisugulastel on jalgadel varikoos, siis ka teie allute riskile varikoosi haigestuda. Pärilikkus loob soodsa tausta, kuna haiguse arengus mängivad rolli provotseerivad tegurid. Sellisteks teguriteks võivad olla rasedus, trauma, ülekaal, raske füüsiline töö, pikaajalised staatilised koormused (seisev töö), hormonaalsed ravimid.
Video veenilaiendide ravi:
Riskirühm:
See rühm hõlmab inimesi, kelle perekonnas on esinenud veenilaiendeid ja need, kelle erialasel tegevusel ja elustiilil on kaasnev mõju haigust provotseerivatele teguritele. Kuna müüjatel, juuksuritel, õpetajatel ja kirurgidel on suur koormus jalgadel, kannatavad nemad sageli veenilaiendite all. Naised esineb meestest sagedamini veenilaiendeid.
Riskitegurid veenilaienditele:
- rasedus ja sünnitus
- pikaajaline staatiline koormus
- ülekaalulisus
- jalgade vigastused
- hormonaalsed ravimid
- istuv eluviis
Veenilaiendite sümptomid:
- veenilaiendid jalgadel
- raskustunne jalgades
- turses sääred
- valu lihastes
- krambid öösel
Veenilaiendite tüübid
Rääkides veenilaiendite haigusest, on kaks peamist sündroomi, mis võivad väljenduda erineval määral. Sõltuvalt sellest, millised veenid on kahjustatud, tuvastatakse mitut tüüpi veenilaiendeid. “Raskete jalgade” sündroom viib kroonilisse venoossesse faasi, kuni ilmnevad iseloomulikud sümptomid.
Haigus ja selle tüsistused
Paljud peavad veenilaiendite haigust vaid esteetiliseks probleemiks, kuid veenilaiendid on tõsine krooniline haigus, mis võib põhjustada tõsiseid tagajärgi. Enamikel juhtudel on veenilaiendid aeglaselt progresseeruv haigus, mis võib tunduda vaid kosmeetilise probleemina. Kuid aja jooksul annab haigus endast märku ebamugavustunde ja paistetusena jalgades.
Ravimata veenilaiendid, tüsistused
- troofilised häired (naha pigmentatsioon, haavandid, lipodermatoskleroos)
- verejooks veenilaiendist ka väiksema trauma puhul
- tromboosiline tüsistus (tromboflebiit, süvaveenide tromboos, kopsuemboolia)