Veenilaiendite ravi
Veenilaiendite ravi – veenide ravi laseriga
Veenilaiendid on meditsiiniline, samas ka „kosmeetiline“ probleem, mis vaevab arste ja patsiente juba palju aastaid. Juba Hippokratese ajast on püütud ravida varikoosi kõrvetamise meetodiga, mistekitas haigetele palju valu. Kuna varem ei osutanud meditsiin suurt tähelepanu esteetilisele poolele, olid haigete jalad kaetud armidega. Kirurgia arenenedess hakati mõtlema, kuidas muuta operatsioon valutumaks ja minimaalsete naharikkumisteta.
Video — Veenilaiendite ravi Vitaclinikas
Selleks, et ära hoida suuri lõikeid jalgadel, on meditsiin välja töötanud miniflebektoomia tehnoloogia ja skleroteraapia. Nende meetodite kasutamisega on märgatud head kosmeetilist efekti ning peale operatsiooni oli kergem taastuda. Kahjuks need meetodid ei leevendanud tervikult ja lõplikult varikoosi. Kirurg pidi tegema täiendavaid lõikeid, mis süvendasid kosmeetilist defekti ja peale selle traumeerisid ettejäänud närve. Ka selline ravimeetod polnud väga tõhus ning tekitas haigetele peale operatsiooni turseid jalgadel.
Esimest korda kasutati seda meetodit 1999. aastal Prantsusmaal, hakates kiiresti levima Euroopas ja USA-s. Ka Eestis on võimalik kasutada endovaskulaarset laseri-koagulatsiooni laserravi Vitaclinikas. See meetod on suhteliselt lihtne ja haigetele kergesti talutav.
Veenilaiendite ravi-operatsioon viiakse läbi kohaliku tuimestuse abil, ajaliselt võtab umbes 10-15 minutit. Operatsioon algab lasersondi sisestamisega veeni. Kui sond on jõudnud õigesse kohta, tehakse kohalik tuimestus ning hakatakse tegutsema laseriga. Laser tekitab veenis „ keemise“ efekti, mis „keedab“ veeni seinad kokku. Peale operatsiooni peab haige kandma 10-14 päeva ravisukki, mille tulemusel veeni seinad tihenevad ja aja möödudes kaovad.
Endovaskulaarse laser-koagulatsiooni suureks eeliseks on lõikehaavade puudumine. See ei traumeeri närve ning operatsioon kulgeb valutult. Haige võib kohe peale operatsiooni koju minna ning alustada tööga. Ja kui Maa seisab kolme vaala peal, siis esteetiline flebokirurgia seisab triaadil: endovastulaarne laser-koagulatsioon, miniflebektoomia ja skleroteraapia.
Varikoos ehk veenilaiendid esinevad põhiliselt jalgadel. Veenilaiendid tekivad veenide kaasasündinud nõrkusest. Haigestumisele võivad “kaasa aidata” pikaajaline kutsetöö püstiasendis, raske füüsiline töö, rasedus, ülekaal jne.
Tõsistele probleemidele veenidega viitavad
- jalgade paistetamine (eriti õhtuks)
- öised krambid
- nn väsinud jalgade sündroom
Veenide laienemisega võivad kaasneda ohtlikud tüsistused haavandite, verejooksu ja tromboflebiidi e veenipõletiku näol.
Eristatakse kolme tüüpi laiendeid:
- veenide tüve laiendid
- nahaalused laiendid
- nahasisesed e kapillaarsed laiendid
Veenilaiendite ravivõimalused
Veenilaiendite ravi-operatsioon – suurte veenilaiendite korral.
Suurte veenilaiendite ja veenikomude korral tuleb teha operatsioon, st eemaldada haige veen. Veen eemaldatakse spetsiaalse elastse sondi abil. Tuimestuse meetodi valib arst koos patsiendiga vastavalt haige üldseisundile ja soovile.
Opereeritud jalale asetatakse rõhkside, mida on vaja kanda 1 kuu. Operatsioon teostatakse päevakirurgiaosakonnas, 24-tunni jooksul pärast operatsiooni saab patsient koju. Esimene sidumine toimub järgmisel päeval kliinikus.
Skleroteraapia viiakse läbi väiksemate veenilaiendite ja nahasiseste e kapillaarsete võrgustike korral jalgadel.
Protseduur koosneb 5–10 peaaegu valutust süstist laienenud veenidesse. Süstitakse spetsiaalset preparaati, mis kutsub esile veresoonte seinte kokku kleepumist. Lõpp-tulemuseks on laienenud veeni kadumine.
Video – Skleroteraapia Tallinnas
Laserravi – kõige pisemate kapillaarsete laiendite (teleangiektaasiad) likvideerimine on võimalik kogu kehal. Laserravi tehakse eeskätt kapillaarsetele võrgustikele jalgadel ja näol. Töödelda saab neid veresoonte võrgustikke, mis koosnevad peenikestest veenidest, mille diameeter ei ületa 1.5 mm.
Foto – Väikeste veenilaiendite eemaldamine jalgadel Tallinnas