Sagedasemaid nahaprobleeme

Nahahaiguste ravi on sageli pikk protsess, mis vajab kannatlikkust, head koostööd patsiendi ja arsti vahel. Viimaste aastate jooksul on nahaarsti käsutusse tulnud mitmeid uusi ja tõhusaid ravivahendeid. Ravitulemused on paremad, kui pöördute arsti poole juba haiguse algjärgus. Kroonilise iseloomuga nahahaiguste korral peaks nahahooldus ja -ravi olema profülaktilise iseloomuga.

Sagedasemaid nahaprobleeme

Jalgade seenhaigus on laialt levinud kogu maailmas ja nakatumine näib üha sagenevat. Tavaliselt toimub nakatumine seeneosistega saastunud põrandal paljajalu käimisel. Haige inimese küüntelt ja taldadelt pärinevad seeneosised säilivad nahakettudel elusana pikka aega (kauem kui 12 kuud). Sageli saab infektsioon alguse noorukieas, mehed nakatuvad sagedamini kui naised.
Seenhaiguse tekitajaid on kõige rohkem niisketel põrandatel basseinide ääres, üldkasutatavates dušširuumides ja saunades. Harvem nakatutakse kodustes tingimustes või võõraste jalanõude kandmisel. Nakkust soodustavad tegurid on jalgade higistamine, verevarustuse häired ja umbsed jalanõud. Kaebused algavad punetuse, ketenduse või lõhedena tavaliselt 3.-4. ja 4.-5. varba vahel, kust nakkus võib levida jala teistele osadele ja varbaküüntele.

Psoriaas ehk soomussammaspool on pärilikul teel edasi kanduv krooniline nahahaigus, mida esineb umbes 2% rahvastikust. Keskmine haigestumisvanus on 22 aastat. Psoriaas väljendub selgepiiriliste ketendavate naastudena punetava naha foonil, mis on ümbritsevast nahast veidi kõrgemad. Tüüpilisemad paiknemiskohad on küünarnukid, põlved, sääred, juustega kaetud peanahk, sageli on kahjustatud ka küüned. Haiguse ägenemist võivad põhjustada infektsioonhaigused, ravimid, stress, mehhaaniline trauma, ultraviolettkiirgus.

Käteekseemi haigestumisel on määravaks mitmed konstitutsionaalsed tegurid, nagu lapsena põetud atoopiline dermatiit ja naha kuivus. Soodustavateks teguriteks on sage kokkupuude allergeenide ja ärritavate ainetega (sagedamini haigestuvad naised) ning stress. Kahjustus tekib sageli alguses sõrmuse all, levides sealt labakäele ja randmele. Nahal esinevad punetus, villikesed, ketendus ja lõhed. Kaasneda võib ka sõrmeküünte kahjustus. Vesi ja ärritavad vahendid kuivatavad nahka ja põhjustavad sügelust.

Seborroiline ekseem on kõige sagedamini 18–40-aastaste meeste probleem, mille korral eksematoossed tekivad paiknevad rohke rasueritusega nahapiirkondades: juustega kaetud peanahk, kulmud, põskhabeme piirkond, kõrvalest ja väline kuulmekäik, rinnak. Kerge haigusvorm väljendub kõõmana peanahal. Rasu omadused ja patsiendi immunoloogiline seisund soodustavad Pityrosporum-pärmseente kasvu.

Akne ehk vistrikud on puberteedieas algav rasunäärmete krooniline põletik, mida iseloomustab keratiinikorkide, mädavistrike, raskematel juhtudel armistuvate sõlmede tekkimine. Haigus esineb näol, õlgadel ja turjal ning on sageli raskete psüühiliste kannatuste põhjuseks. Aknet põhjustavaid faktoreid on mitmeid: pärilik kalduvus, rasunäärmeid stimuleerivad suguhormoonid, põletikku tekitavad mikroobid jne.