Kuperoosa

Kuperoosa on krooniline haigus, millega kaasneb väikeste veresoonte laienemine näol, naha toitumise ja struktuuri häire.

Võib tunduda, et punased põsed ei ole haigus, kuid laienenud veresooned on märk veresooneseina elastsuse vähenemisest ja kuperoosa on piisavalt tõsine haigus.

Kuperoosa kahjustab:

 • põsed (kõige tavalisem lokalisatsioon)
 • ninatiivad ja ninaselg
 • lõug
 • kulmudevaheline ala ja otsmik

Millal võib kuperoosat kahtlustada?

Kuperoosa puhul laienevad ja muutuvad palja silmaga nähtavaks veresooned näol. Sealjuures häirub mikrotsirkulatsioon naha pindmistes kihtides, mille tulemusena see ei saa piisavalt toitaineid, muutub tuhmiks, tundlikuks ja ärrituvaks.

 

Купероз до и после 2 процедур

Foto: Enne ja pärast protseduuri

 

Reeglina areneb kuperoosa järk-järgult ja haiguse algsetest ilmingutest kuni 3. etapini võib kuluda mitmeid aastaid. Kuid mõnel juhul, eriti noortel, võib haigus areneda kiiremini.

Kuperoosa kolm staadiumit (etappi):

 1. Esimene staadium on punetus mõõdukalt püsiva erütroosi kujul (pikaajaline punetus). Punased soonekesed näol tekivad sauna külastamise, füüsilise koormuse või muu stressi taustal, püsivad mõnda aega, kuid mõne tunni pärast mööduvad spontaanselt.
 2. Teine staadium – põskede punetus on juba pidev, nahal on eristatavad väikesed pidevalt laienenud kapillaarid. Temperatuuri, füüsilise ja muu koormuse taustal punetus suureneb, punetus ei kao täielikult.
 3. Kolmas staadium – areneb dermatoos, krooniline põletikuline nahakahjustus. Mikrotsirkulatsiooni pideva häirumise ja pideva toitainete puudumise tagajärjel omandab nägu elutu, tuhmi varjundi, punetus muutub tumepunaseks, mõnikord isegi sinakaks.

Miks kuperoosa tekib?

Kuperoosa esinemine ja selle progresseerumine on mitmefaktoriline protsess. Peamist rolli mängib aga geneetika. Enamikul meie kuperoosaga patsientidest on anamneesis selle haiguse esinemine lähisugulastel kahe põlvkonna jooksul. Samuti kaasneb kuperoosa tõsiste haigustega, nagu erütematoosne luupus ja sklerodermia.

Haiguse progresseerumisele aitavad kaasa täiendavad tegurid:

 1. Temperatuuristress ja UV-kahjustused (liigne solaariumi külastamine, päevitamine ja saun kutsuvad esile näo kapillaaride laienemise).
 2. Keemiline kahjustus (liigne keemiline koorimine või vale happelise pH-ga kosmeetikatoodete valik võib põhjustada naha kurnatust ja kuperoosa teket).
 3. Hormonaalsed häired (sh loomulikud hormonaalsed muutused, rasedus, sünnitus, menopaus jms).
 4. Pidev suitsetamine ja alkoholi kuritarvitamine.

Kuperoosa ravi

Varem kuperoosa jaoks ravi praktiliselt ei olnud, sest puudusid võimalused näo veresoonte ohutuks ja usaldusväärseks korrigeerimiseks. Praegu ei ole siiski raske selle haiguse ilmingutest vabaneda.

 

43467020_1362690197199775_1058293372097134592_oFoto: Enne ja pärast ravikuuri Vitaclinikas

 

Kuperoosa raviks on Vitaclinikas välja töötatud kompleksne meetod. Dermatoloogi järelevalve all määratakse kindlaks diagnoos, vajadusel viiakse läbi täiendavad testid või uuringud ning määratakse medikamentoosne ravi ja laser- või IPL-ravi laserteraapia arsti järelevalve all.

 

 

Broneerige aeg dermatoloogi juurde kuperoosa raviks Tallinnas:


Laienenud kapillaaride eemaldamisel (täpsemalt vähendamisel) mängivad olulist rolli kaasaegsed aparaadimeetodid. Vitaclinikas viiakse kapillaaride eemaldamine läbi maailmakuulsa firma Lumenis aparaatide abil, mis on IPL-ravi „kuldstandard“. Täiendava tehnikana kasutatakse mõnedes piirkondades veresoonte Nd: Yag laserit.

Sõltuvalt veresoonte mustrist, haiguse staadiumist, patsiendi vanusest ja soost valib laserravi arst parameetrid ja määrab kindlaks tehnika.

 

Broneerige visiit laserravi arsti juurde kuperoosa eemaldamiseks (pärast diagnoosi kinnitamist):


 

KUPEROOSA EEMALDAMISE PROTSEDUUR

Kapillaaride eemaldamise protseduur viiakse läbi Vitaclinikas (Tallinn) mugavas seadmetega varustatud kabinetis. Protseduuri teostab laserravi arst. Protseduur ei vaja anesteesiat, seda tehakse jahutusaparaadi või jahutusgeeli abil, et vältida naha mikrotraumasid ja suurendada mugavust patsiendi jaoks.

Video: Enne ja pärast 2 protseduuri

 

Protseduuri ajal tunneb patsient torkeid (kergetest kuni tajutavate torgeteni sõltuvalt kuperoosa staadiumist).

Pärast veresoonte eemaldamise protseduuri õhetavad töödeldud alad intensiivselt, see reaktsioon möödub mõne tunni jooksul, harvem kestab kauem.

Mõne nädala jooksul vähenevad töödeldud veresooned suuruselt või kaovad täielikult, nahavärv normaliseerub ja reaktsioon ärritajatele muutub rahulikumaks.

 

Kuperoosa ravi Vitaclinikas

Foto: Enne ja pärast 2 protseduuri

 

3-5 nädala pärast viiakse läbi järelkontroll ja protseduuri korratakse uute parameetritega vastavalt veresoonte reaktsioonile esimesele protseduurile. Kokku võtab 2–3 (harvemini üle 3) protseduuri, et vabaneda ebameeldivast kapillaarvõrgustikust näol.

Millised on piirangud pärast kuperoosa eemaldamise protseduuri?

Pärast kuperoosa eemaldamise protseduuri kohaldatakse enamasti tavalist piiravat režiimi: välistage saunad, solaarium, sport ja päevitamine 2 nädalaks. Päikesekaitsekreemi SPF50+ kasutamine on vajalik kuu aega. Patsiendile annab täpsemat teavet arst.

Korduma kippuvad küsimused

Küsimus: Millal alustada kuperoosa ravi?

Vastus: Kuperoosa ennetamine on odavam kui selle ravi kolmandas staadiumis. Vitaclinika arstid soovitavad alustada kuperoosa ravi niipea, kui veresooned näole ilmuvad.

Küsimus: Kuperoosa eemaldatakse, kas see on alatiseks?

Vastus: Vitaclinika saab eemaldada laienenud kapillaare näol, parandada näovärvi, teha elu mugavamaks, kuid geneetiline eelsoodumus jääb. Mõnel inimesel võib aeg-ajalt (mõnikord 4-5 aasta pärast) veresoonevõrgustik jälle ilmuda. Sellisel juhul tuleb uuesti läbida mõned protseduurid.

Küsimus: Kas suurte kapillaaride eemaldamine toob kaasa naha alatoitumuse?

Vastus: Ei, see ei ole nii. Vitaclinikas kasutatav meetod võimaldab eemaldada ainult suuri kapillaare, samas kui „normaalse“ suurusega kapillaare see ei mõjuta. Lisaks stimuleeritakse protseduuride tulemusena ainevahetust, stimuleeritakse normaalsete kollateraalsete veresoonte kasvu, mis viib naha toitumise normaliseerumiseni ja selle värvi paranemiseni.

Küsimus: Kas pärast protseduuri saab välja minna?

Vastus: Jah, tavaliselt ei vaja naha seisund pärast töötlemist meiki. Soovi korral võib seda siiski kasutada kohe pärast protseduuri.

 

 

Broneerige aeg dermatoloogi juurde kuperoosa raviks Tallinnas:


 

Broneerige visiit laserravi arsti juurde kuperoosa eemaldamiseks (pärast diagnoosi kinnitamist):


 

Kuperoosale kalduva naha eest hoolitsemine

Kuperoosne nahk vajab erilist hoolt. Sellisel juhul on soovitatav konsulteerida Vitaclinika arsti-kosmetoloogiga, kes valib spetsiifilised kosmeetilised preparaadid kuperoosse naha ohutuks hooldamiseks. Kuperoosaga patsiendid vajavad pidevat UV-kaitset, seega on soovitatav regulaarselt kasutada päikesekaitsekreemi.

Broneerige aeg Vitaclinika kosmeetiku juurde (nahahooldusprotseduuride konsultatsiooniks):