Herpes

Herpes on krooniline viirushaigus, mis kahjustab inimese genoomi ning immuunsuse vähenemise korral väljendub villilise lööbe kujul limaskestadel ja nahal.

herpes1

Ainult üks kümnest inimesest maailmas ei ole herpesega nakatunud. Sattunud kord organismi, jääb herpesviirus meie kehasse alatiseks.

Sealjuures ei pruugi herpes tingimata end ilmutada – enamasti on viiruse kandlus täiesti asümptomaatiline. Miks siis herpes on nii ohtlik?

 

Kuidas nakatutakse herpesesse

Kõige sagedasemad viisid herpese nakkuse saamiseks (inimeselt inimesele)

  1. suguline
  2. õhk-piisknakkus
  3. sünnitusel
  4. kontakt-nakkus (igapäevaste esemete, avalike kohtade kaudu)

Herpes lööb selle kandjal välja immuunsuse nõrgenemise ajal. Sellepärast ilmub herpese lööve sageli pärast tõsist hüpotermiat, hormonaalsete kõikumiste, stressi, raseduse, alkoholi tarbimise jne ajal.

Külmavill huulel — kas see on murettekitav?

Tavaliselt annab huuleherpes (külmavill) endast märku mõned korrad aastas ja kaob kiiresti viirusevastaste kreemide abil. Sellisel juhul ei ole viirusekandlus patsiendi tervisele ja elule tavaliselt ohtlik.

Juhul kui villid esinevad sagedamini, need ei ole üksikud, vaid neid on palju ja püsivad kaua või lokaliseeruvad peale huulte ka nahal või suguelunditel, tuleb patsiendil konsulteerida dermatoloogiga, et selgitada välja haigusseisund ja ravi.

Kas mul on herpes?

Kuni 60% herpese kandjatest ei kahtlusta endal selle nakkuse olemasolu ja võivad nakatada oma partnereid sugulisel teel isegi siis, kui neil endil ei ole haiguse sümptomeid. Küsimusele „olen ma nakatunud herpesviirusega?“ annab usaldusväärse vastuse ainult laboratoorne diagnostika.

Herpesviiruste tüübid

Herpese sümptomaatika on väga mitmekesine. Meditsiin tunneb 8 tüüpi herpesviirust, kõige levinumad on kolme tüüpi herpesviirused:

  • Herpesviiruse I tüüp (peamine sümptom – villiline lööve huultel)
  • Herpesviiruse II tüüp (kahjustab genitaalsüsteemi)
  • Herpesviiruse III tüüp (kutsub esile tuulerõuged, vöötohatise)

2018-09-19_11-43-38

 

Herpese infektsiooni sümptomid

Herpese kõige sagedasem sümptom on huulte või suguelundite limaskesta villiline lööve. Enne lööbe tekkimist on iseloomulik sügelus ja ebamugavustunne villide ilmumiskohas.

Kuid mõnikord võivad herpese sümptomiteks olla täiesti teistsugused nähud: lahk-liha lõhed, ebatavalised eritised, valulikkus ja tuim valu kõhu alaosas, radikuliidi sümptomid jne.

Herpese ravi

Herpest peaks ravima arst. Sõltuvalt herpese infektsiooni tüübist ja patsiendi individuaalsetest omadustest valib arst raviprogrammi viirusinfektsiooni tüübist ja patsiendi immuunseisundist lähtuvalt. Herpese ravi peaks olema kompleksne ja hõlmama mitte ainult lokaalseid atsikloviiri sisaldavaid ravimeid, vaid ka ravi immuunsuse tugevdamiseks, üldist viirusevastast ravi atsikloviiri preparaatidega. Arsti abiga saab vähendada herpesinfektsiooni ägenemiste arvu või isegi vabaneda selle ilmingutest.

Herpeetiliste infektsioonide sagedaste ilmingute puhul on iseseisev ravimine vastunäidustatud ja see võib põhjustada immuunsuse veelgi suuremat kahjustumist.

Kui herpese manifestatsioonid on intensiivsed, viirus kahjustab mitte ainult limaskesti, vaid ka genitaale ja nahka või selle ilmingud esinevad huultel sagedamini kui 2-3 korda aastas, tasub mõelda Vitaclinika dermatoloogi külastamisele.

Ilma kvalifitseeritud arsti abita pole võimalik immuunsüsteemi kahjustustest täielikult taastuda.

Vitaclinika arst määrab ja viib läbi vajalikud uuringud, koostab individuaalse ravikuuri ja pärast immuunsuse normaliseerumist viirusinfektsiooni kordumine väheneb oluliselt või kaob täielikult. On oluline mõista, et isegi immuunsuse täieliku taastumise korral on viirust kehast täielikult kõrvaldada võimatu, kuid normaalselt toimiva immuunsüsteemi korral ei väljendu viiruskandlus kuidagi.

Herpese profülaktika

Lööbe ennetamiseks huultel on soovitatav kasutada atsikloviiri sisaldavaid kreeme ja salve (kreemid Acic, Zovirax, Fenivir, Acyclovir jne). Mugavustunde jaoks, huulte niisutamiseks ja huulelõhede raviks sobivad vaseliini ja allantoiiniga kosmeetilised palsamid. Pärast tervenemist on soovitatav vahetada välja hambahari ja hambapasta.

 

Herpese profülaktikaks kasutatakse lisaks immuunsuse tugevdamisele ka „herpesevastast dieeti“.

Dieet põhineb asjaolul, et herpesviiruse elutegevuseks on vajalik aminohape arginiin. Kui suurendada organismis teise aminohappe, lüsiini, kontsentratsiooni, mis struktuuriliselt sarnaneb väga arginiinile, kasutab viirus ekslikult seda „kaksikvenda“ ja selle tulemusena sureb.

Seda hüpoteesi kontrollisid meie kolleegid Maio kliinikust (USA) ja selle tulemusel leiti, et 1 grammi lüsiini jõudmine organismi vähendab herpese ägenemiste arvu 2 korda.

Lüsiini kogust kehas saab suurendada loomulikul teel piimatoodete, kohupiima, kala, muna ja liha söömise teel. Vähem lüsiini sisaldavad avokaadod, oad, kuivatatud aprikoosid. Toit peaks sisaldama ka piisavalt tsinki ja vitamiine A, C ja E.

Samal ajal on vaja vähendada viirusele vajalikku arginiini sisaldavate toodete tarbimist. Need on šokolaad ja kõik nisujahu tooted.

Rahvapärased herpesevastased ravimid

Kui mingil põhjusel ei ole ravi viirusevastaste ravimitega kättesaadav, siis võib abiks olla ka loodusravi. Sügeluse kõrvaldamiseks ja huulelööbe paranemise kiirendamiseks võib huultel kasutada väga kanget teed (teel on parkivad omadused) või teepuuõli ja salveiga (looduslikud antiseptikumid) vahendeid.

Genitaalherpes

Genitaalherpes (herpesviiruse II tüüp) on palju ohtlikum kui I tüüpi herpes. Genitaalherpes võib põhjustada viljatust, infektsiooni ilmingud raseduse ajal võivad põhjustada lootel tõsiseid haigusi ja raseduse katkemist.

Herpese avastamiseks enne rasedust või raseduse ajal on vaja pöörduda õigeaegselt kvalifitseeritud arsti poole.

 

Kuidas nakatutakse genitaalherpesesse?

On tavaline eksiarvamus, et genitaalherpesesse võib nakatuda saunades, spordiklubides või basseinides, kuid tegelikult see pole nii. Peamine nakatumisviis on suguline. Samuti antakse viirus edasi emalt lapsele, näiteks rinnapiimaga.

2018-09-19_11-46-45

Vöötohatis ja tuulerõuged on samuti herpes!

Herpesviiruse III tüüp põhjustab väga ebameeldivaid haigusi, kaasates protsessi mitte ainult limaskestad, vaid ka ülejäänud naha.

Sageli meenutavad vöötohatise (herpes zoster) esmased sümptomid reumahoogu, valutavad roided, ristluud, valu on hootise iseloomuga. Kehatemperatuur võib tõusta, üldist enesetunnet iseloomustab nõrkus. Mõne päeva jooksul ilmuvad nahale roosakad laigud ja lõpuks villiline lööve.

Vöötohtise ohtlikud komplikatsioonid on närvisüsteemi püsiv kahjustus (kaasa arvatud kuulmis- ja näonärvi põletik, kuulmis- ja nägemiskahjustused) ja sekundaarsed bakteriaalsed infektsioonid. Seetõttu nõuavad kõik herpes zozter῾i juhtumid hoolikat meditsiinilist järelevalvet.

 

Konsultatsiooniks ja herpese raviks saate broneerida vastuvõtu Vitaclinikas helistades tööpäeviti registratuuri telefonil (+372) 669-0806 või täites alloleva veebivormi: