Venitusarmide eemaldamine

Mis on venitusarmid?

Venitusarmid on naha armilised muutused, mis on tingitud selle sisemistest mikrorebenditest raseduse, äkilise kehakaalu kõikumise, hormonaalsete muutuste ja naha ülevenituse foonil.

 

 

 

Venitusarmide peaaegu täielik eemaldamine sai võimalikuks ühes fraktsiooniliste laserite ilmumisega. Vitaclinika, Eesti esimese lasermeditsiini keskuse arstid, tegelevad venitusarmide eemaldamisega alates 2002. aastast.

Selles valdkonnas on meil kogunenud ja süstematiseeritud palju kogemusi.
Naistel on kõige sagedasem venitusarmide tekke põhjus rasedus ja sünnitus. Meestel esinevad samuti venitusarmid ning need on sageli seotud professionaalse spordiga.

 

Venitusarmide tekkimise põhjused:

1. Rasedus, sünnitus
2. Järsud kehakaalu muutused
3. Hormonaalsed muutused kehas
4. Naha ülevenitus
5. Pärilik eelsoodumus
6. Anaboolsete ainete ja kortikosteroidide kasutamine

Venitusarmid võivad ilmneda juba 15-aastaselt. Kalduvus venitusarmide tekkeks on geneetiliselt päritud.

Tavaliselt ei kujuta venitusarmid endast ohtu tervisele, kuid nad võivad olla tõsiste haiguste sümptomid, eriti kui venitusarmid ilmuvad täiskasvanueas.

Venitusarmid põhjustavad tõsist psühholoogilist ebamugavust, alandavad nende omajate elukvaliteeti, sest need on ebaesteetilised ja neid on raske varjata millegi muu kui riietega.

Kõige sagedasem venitusarmide lokaliseerumine:

1. Venitusarmid kõhul nabapiirkonnas
2. Kõhupiirkonna külgedel asuvad venitusarmid
3. Venitusarmid puusadel
4. Venitusarmid rinnal
5. Venitusarmid tuharatel
6. Venitusarmid põlvedel
7. Venitusarmid seljal
Muud venitusarmide esinemiskohad on vähem levinud. Venitusarmide tavaline värv – valgest kuni lillakaspunaseni. Peaaegu alati on venitusarmid heterogeenselt pigmenteerunud ja erinevad ümbritsevast nahast.
Erinevate tsoonide venitusarmid on struktuurilt erinevad, mida arst ravi käigus arvesse võtab.
Noorteks nimetatakse venitusarme, mis ilmusid vähem kui 6 kuud tagasi, vanemaid venitusarme nimetatakse vanadeks.

 

Venitusarmide tüübid:

• Hüpotroofsed venitusarmid (-kude)
• Normotroofsed venitusarmid (naha tasandil)
• Hüpertroofsed venitusarmid (+kude)

Venitusarmide vältimine spordiga tegelemisel

Intensiivsel tegelemisel erinevat liiki võimlemise ja bodybuilding᾿uga ning lihasmassi järsul suurenemisel tekib nahas stress, mis võib põhjustada venitusarmide teket. Venitusarmide ärahoidmiseks soovitatakse koormust suurendada järk-järgult, kandes samal ajal pidevalt nahale niisutavat ja toitvat kreemi.

Venitusarmide ennetav hooldus raseduse ajal

Noored emad on venitusarmide tekke riskigrupis. Organismi hormonaalsete muutuste ja kõhu ümbermõõdu järsu suurenemise tõttu tekivad peaaegu 90% noortest emadest striiad.

2018-05-14_14-35-02           Venitusarmide konsultatsiooni olete oodatud juba esimestest kuudest alates sünnitusest

 

Alates raseduse esimestest päevadest on vaja kasutada venitusarmide vastaseid kreeme ja nahka pidevalt niisutada ja toita. Erilist tähelepanu tuleks pöörata ravivõimlemisele, et säilitada naha elastsust. Soovitatav on kasutada spetsiaalseid toetavaid bandaaže ja rinnahoidjaid.

Siiski tuleb meeles pidada, et isegi kõige hoolikama nahahoolduse puhul raseduse ajal ei ole kahjuks garantiid venitusarmide tekke vastu.

Kodused vahendid venitusarmide kõrvaldamiseks

Naha regulaarne niisutamine on üks venitusarmide minimeerimise meetodeid. Venitusarmide vastaste kreemide regulaarse kasutamise korral jääb nende ilmumise võimalus püsima, kuid venitusarmid on vähem väljendunud.

Tähelepanu! Internetis võib leida imekreemide reklaame, mis väidetavalt eemaldavad venitusarme. Kahjuks ei vasta see tõele ja selline reklaam on pettus: meditsiinile tuntud kreemid või geelid ei saa vabastada juba tekkinud venitusarmidest.

Mitmed kosmeetilised firmad toodavad venitusarmide vähendamiseks mõeldud kreeme: «Sanosan» kreem venitusarmidele, «Collistar Anti-Stretch Marks Cream», «Dr. Nona SOLARIS», «Clarins Stretch Mark Control Cream», «Lierac Phytolastil», «Vichy» venitusarmide kreem, «Avent» venitusarmide kreem, kreem «Pregnacare», kreem «Mustella», «Mama Comfort» jpt.

 

               Foto sünnitusjärgsetest venitusarmidest (Alexandra Kilmurray @alexandrabrea_)

Venitusarmide eemaldamine kosmetoloogiliste meetoditega

Kosmetoloogilised meetodid ei ole väga efektiivsed, kuid enne lasermeetodite ilmumist kasutati neid laialdaselt: need on talassoteraapia (mähkimine) ja osoonteraapia (osoonisüstid). Need meetodid on seoses kaasaegsete fraktsiooniliste laserite tulekuga jäänud tagaplaanile. Kosmetoloogilised meetodid ei aita paraku vanade venitusarmide puhul.

 

Kuidas eemaldada venitusarme? Laseriga!

Kui venitusarmid on juba tekkinud, siis kahjuks ise need ära ei lähe. Nagu tavalised armid meie kehal, ei kaldu venitusarmid regresseeruma. Kuid neid saab oluliselt vähendada ja muuta peaaegu nähtamatuks laserlihvimise abil.

Milliseid meetodeid kasutatakse Vitaclinikas venitusarmide eemaldamiseks ja vähendamiseks?

IMG_3099 IMG_3101Vitaclinikas kasutatakse venitusarmide eemaldamiseks mitmeid meetodeid. Konkreetse meetodi või nende kombinatsiooni valiku teeb arst konsultatsioonil.

Venitusarmide eemaldamiseks aparaadiga kasutatakse Vitaclinikas kaasaegseid laserseadmeid (Lumenis Ultra Pulse Encore, nanofraktsiooniline CO2 laser, Q-switch Nd: Yag laser, Lumenis M22 jne).
Meetodid valitakse vastavalt vanusele, patsiendi anamneesile, venitusarmide tüübile ja staadiumile, kaasuvate haiguste esinemisele, naha seisundile, venitusarmide pigmentatsioonile, veresoonte olemasolule armides ja muudele teguritele.

 

 

 

 

 

Venitusarmide eemaldamise ja vähendamise meetodid

1. Venitusarmide laserlihvimine (fraktsiooniline CO2-nanoperforatsioon) – kõige kaasaegsem ja efektiivsem meetod
2.Venitusarmide laser-fototermolüüs (sobib noortele armidele)
3. Striiade meditsiiniline IPL devaskulariseerimine
4. Striiade depigmentatsioon laseriga
5. Striiade meditsiiniline IPL depigmentatsioon
6. Mikroinjektsiooniline mesoteraapia

 

Kuidas toimub venitusarmide lasereemaldamine?

Kõige sagedamini kasutatav meetod on venitusarmide fraktsiooniline lasereemaldamine (venitusarmide laserlihvimine). See protseduur on venitusarmide ravimisel valikuline meetod, mille eeliseks on:
• kõige efektiivsem, tulemus on näha juba pärast esimest protseduuri
• puudub pikk taastumisperiood
• sel on noorendav ja nahka pinguldav efekt
• mugav
• ohutu

 

 

            Video — venitusarmide eemaldamine laseriga – esimene protseduur

 

Venitusarmide eemaldamine laseriga. Protseduur toimub patsiendile mugavas keskkonnas ega võta palju aega. 

Venitusarmide fraktsioonilise lasereemaldamise protseduuri käigus tehakse nahale sadu nanoperforatsioone, käivitatakse naha regenereerumisprotsess ja oma kollageeni süntees. Selle tulemusena nahk pinguldub, muutub paksemaks ja elastsemaks, lõtvus kaob, venitusarmide suurus väheneb märgatavalt iga protseduuriga, need muutuvad vähem märgatavaks.
30-50 minutit enne protseduuri kantakse nahale anesteetikum. Protseduur kestab 15-30 minutit. Kohe pärast protseduuri muutub nahk punaseks, reaktsioon kestab mitu päeva.

 

IMG_5755

Fotol on näha, et vahetult peale laserprotseduuri on nahk punane – venitusarmid reageerivad protseduurile palju tugevamini kui terve nahk.

Patsiendile antakse soovitused töödeldud pinna eest hoolitsemiseks (kahe päeva jooksul ei tohi märjaks teha, regulaarselt tuleb töödelda dekspanthenooli ja kloorheksidiiniga, kaks nädalat ei tohi käia basseinis, saunas, solaariumis, samuti tuleb kahe nädala jooksul vältida massaaži, päevitamist ja intensiivset sporti, soovitatav on kasutada päikesekaitsekreemi).

Järgmine protseduur on ette nähtud 4-8 nädala pärast, venitusarmide eemaldamine koosneb 4-9 laserprotseduurist (sõltuvalt naha kahjustuse astmest ja organismi individuaalsetest omadustest).

Video — venitusarmid enne (vasakul) ja peale 2 lasereemaldamise protseduuri

Venitusarmide eemaldamine enne ja pärast

Fotol kõhu naha seisund peale kahte lasereemalduse kombineeritud protseduuri, mis viidi läbi vastavalt dr Uskovi ja dr Žilkina metoodikale Vitaclinikas (Tallinn)

Patsiendi hinnang: “Nahavoldid muutusid siledamaks, nahk elastsemaks ning pigmentatsioon vähenes tunduvalt.” Juba 2 protseduuri järel märgib patsient elukvaliteedi paremaks muutumist. Selle pasiendi ravikuur veel jätkub ning koosneb kuni 8-st protseduurist

Ravi ajal võib arst soovitada vajadusel lisada ravisse täiendavaid meetodeid (nt pigmendi eemaldamiseks armidest).
Kuuri läbimine ei sea patsiendi harjumuspärasele eluviisile olulisi piiranguid ja seda saab teha igal aastaajal, kuid hoolikalt järgides arsti soovitusi.
Vitaclinikas eemaldatakse venitusarmid spetsiaalselt varustatud meditsiinilistes ruumides. Protseduuri teostavad ainult kõrgema meditsiinilise haridusega Eestis registreeritud meditsiinitöötajad, kes on sertifitseeritud ELis seadmeid kasutama.



Video –vasakul venitusarmid nabapiirkonnas enne lasereemaldust, paremal peale 6 protseduuri 

Venitusarmid peale 6 prots_1_IMG_4587

  Venitusarmid nabapiirkonnas enne ja pärast lasereemaldust: vasakpoolsel fotol kõht enne, parempoolsel peale 6 protseduuri

 

Lisame, et meie kliinikus kasutatakse komplikatsioonide täiendavaks ennetamiseks, efektiivsuse tõstmiseks ja protseduuri valutustamiseks täiendavaid seadmeid ja spetsiaalseid töötlemismeetodeid, mis on meie oskusteave.

 

 

Venitusarmide eemaldamise hinnakirjaga saate tutvuda siin

 

 

Korduma kippuvad küsimused

Küsimus: Kas venitusarme on võimalik eemaldada nii, et naha sisse ei jää mitte midagi?

Arsti vastus: Ei. Venitusarm on sidekoe arm naha sisemuses, seega isegi ideaalse välise kosmeetilise tulemuse puhul, kui venitusarmid ei ole palja silmaga nähtavad, jääb arm siiski naha sisse alles.

 

Küsimus: Kui ma eemaldan venitusarmid ja rasestun hiljem, kas need ilmuvad uuesti?

Arsti vastus: Jah. Venitusarmid on meie naha kaitsemehhanism, sest mikrorebendite arvel saab nahk vältida täielikku rebenemist. Seetõttu võivad raseduse, järsu kehakaalu tõusu või suurte hormonaalsete häirete korral venitusarmid uuesti ilmuda.

 

Küsimus: Olen juba eemaldanud venitusarmid üks kord pärast esimest rasedust. Kas on võimalik teha seda protseduuri uuesti pärast teist sünnitust?

Arsti vastus: Jah. Protseduuride kuuri võib läbida korduvalt.

 

Küsimus: Kas see on valus?

Arsti vastus: Ei, protseduur on valutu. 40 minutit enne protseduuri kantakse nahale anesteetikum.

 

Küsimus: Kas tulemus jääb alatiseks või tuleb hiljem protseduuri korrata?

Arsti vastus: Protseduuri tulemus on stabiilne ja venitusarmid ei tule tagasi, kui patsiendi kehakaal ei tõuse, ta ei rasestu ega tee läbi hormonaalseid muutusi.

 

Küsimus: Teistes kliinikutes on venitusarmide eemaldamise hind kõrgem. Miks teil on odavam?

Vitaclinika direktori vastus: Venitusarmide probleem on väga ebameeldiv, eriti naistele. Me tahame muuta selle tähtsa teenuse massiliseks, seetõttu eraldasime 2018. aastal selle jaoks eraldi varustuse. Loodame, et patsientide rohkuse tõttu suudame hoida hindu madalal, et võimalikult paljud naised võiksid naasta tavapärase eluviisi juurde, kanda ilusaid päevitusriideid ja lahtisi kleite, mis neile nii meeldivad.

 

VENITUSARMIDE EEMALDAMISE VIDEOD