Tätoveeringute eemaldamine

Tätoveeringu eemaldamine – see on naha või limaskesta kunstliku pigmentatsiooni eemaldamine tänu pigmendiosakeste järk-järgulisele laseriga lõhkumisele.

IMG_2496

Fotol tattoo enne (vasakul) ja tulemus peale 3 lasereemalduse protseduuri

Alates 2002. aastast on Vitaclinika spetsialistid tegelenud tätoveeringute, pigmentatsiooni, püsimeigi eemaldamisega. Vitaclinika on Eestis esimene lasermeditsiini keskus. Meie kliinikus teostavad tätoveeringute eemaldamist ainult sertifitseeritud arstid-spetsialistid, kes on läbinud erikoolituse.

 

LASERTEHNOLOOGIATE AJALUGU

Esmakordselt kasutas tätoveeringu eemaldamiseks laserit Ameerika füüsik Theodore Maymann 20. sajandi 60. aastatel. Sellest ajast peale on lasertehnoloogiaid pidevalt täiustatud ja arendatud, mis on paljutõotav meetod inimese nahal kunstliku ja loomuliku pigmentatsiooni eemaldamiseks.

Algul jäid tätoveeringute laseriga eemaldamisel nahale põletused ja armid. Tätoveeringute eemaldamiseks prooviti kasutada erinevaid lasereid: rubiinlaser, argoonlaser, CO2-laser, ütrium-alumiiniumgranett neodüümlaser ja nii edasi, kuni meditsiini käsutusse jõudis Q-switch neodüümlaser, mida nüüd peetakse kuldstandardiks mistahes tätoveeringute ja loodusliku pigmentatsiooni kiire ja ohutu eemaldamise puhul.

Videod: tätoveeringu eemaldamine laseriga Tallinnas

Videol on selgelt nähtav, kuidas tätoveeringu värv muutub laserkiire mõjul.  See pole veel lõpp-tulemus, vaid pigmendi ja naha reaktsioon laserkiirele.

Vahetult peale laserprotseduuri on näha kerget turset ümbritsevatel kudedel.  See mõju on ajutine ning möödub kiiresti ebamugavusteta. 

 

Ülaloleval videol näeme 5 nädala möödudes tätoveeringu märkimisväärset heledamaks muutumist. Selle täielikuks eemaldamiseks on vaja veel 1-2 protseduuri.

 

 

IMG_9390Tattoo 4pr kael 06.2019

Foto – tulemus (paremal) peale 4 laserprotseduuri

MEETODID TÄTOVEERINGUTE EEMALDAMISEKS

Oleks ekslik arvata, et kõigi tätoveeringute puhul tuleks kasutada samu eemaldamismeetodeid. See on seotud nii pigmendi olemuse kui ka selle värviga, sügavuse, kasutatud värvainete, samuti patsiendi soo, vanuse ja tervisliku seisundiga. Ainult kogenud arst võib pärast tätoveeringu uurimist ja anamneesi võtmist kindlaks määrata, milline konkreetne meetod või meetodite kombinatsioon on näidustatud konkreetse patsiendi pigmentatsiooni kõige kvaliteetsemaks eemaldamiseks.

Vitaclinikas (Tallinn, Eesti) on tätoveeringute ja kunstliku pigmendi (näiteks huulte või kulmude püsimeik) eemaldamiseks mitmeid meetodeid (või nende kombinatsioone):

  1. Suure võimsusega Q-switch meditsiiniline laser on kõige sagedamini kasutatav meetod tätoveeringute lasereemaldamiseks meditsiiniasutustes. Erinevate lainepikkuste võimas ja väga lühike nanoimpulss võimaldab töötada mistahes värvi ja praktiliselt igasuguse sügavusega pigmendiga nahka kahjustamata.
  2. Meditsiiniline IPL Lumenis M22 on eriti õrn tehnika loomuliku pigmendi, tedretähnide, pigmendilaikude, lentigo, neevuste eemaldamiseks, mis asuvad eriti õrnades kohtades.
  3. Mikroinjektsiooni meetodid pigmentatsiooni eemaldamiseks.
  4. Kirurgiline pigmentatsiooni eemaldamine kosmeetilise õmbluse kasutamisega. Seda meetodit kasutatakse väga harvadel juhtudel.

Enamikul juhtudel piisab tätoveeringute ja pigmendi täielikuks eemaldamiseks 1.-2. meetodist ning 3.-4. meetod jäävad harvaesinevate erijuhtude jaoks Vitaclinika arsenali.

KUIDAS TOIMUB TÄTOVEERINGU LASEREEMALDAMINE

Tätoveeringute lasereemaldamine toimib selektiivse fototermolüüsi põhimõttel. Rangelt määratletud võimsuse ja lainepikkusega täpse laserimpulsi toimel kuumutatakse pigmendiosakesi nahas lühikest aega (mõni nanosekund) ja selle tulemusel lagunevad need peeneks “tolmuks”. See tolm kujutab endast väga väikeseid pigmendiosakesi. Nende väike suurus võimaldab organismi lümfisüsteemi rakkudel neid kergesti haarata ja viia nahast välja loomuliku lümfivooluga.

Juuresolev video selgitab, miks peaks tätoveeringu eemaldamise protseduuride vahele jääma piisavalt pikk aeg

Ühe protseduuriga laguneb mitte kogu pigment, vaid osa sellest. Umbes 1-2 kuu pärast korratakse protseduuri.

Tätoveeringute täielikuks eemaldamiseks piisab 6 või enamast protseduurist. Tätoveeringu oluliseks pleegitamiseks piisab 1-2 protseduurist.Tattoo käel_suur elukas_veebr 2019_IMG_3959

Fotol on näha, kuidas pigment on peale 2 protseduuri heledamaks muutunud

KUIDAS TOIMUB PIGMENDI LASEREEMALDAMISE PROTSEDUUR

Enne protseduuri selgitab arst üksikasjalikult kõiki tehnilisi küsimusi, annab vajalikke soovitusi, vastab patsiendi küsimustele.
Vitaclinikas eemaldatakse tätoveering ainult vastavate seadmetega meditsiinilistes ruumides.

Enne protseduuri teostab arst eemaldamispiirkonna vaatluse. Vajadusel ja vastavalt näidustustele kasutatakse kreem-anesteetikumi või süstimisanesteesiat, kuid enamikul juhtudel ei ole täiendavat anesteesiat (tuimestust) vaja. Meie patsientide sõnul on “tätoveeringu tegemine valulikum kui selle eemaldamine.”

Vitaclinikas kasutatakse tätoveeringu eemaldamiseks võimsat Q-switch laserit, mille läbimõõt on kuni 10 mm ja pulseeriv sagedus kuni 10 Hz, mis võimaldab peaaegu igas suuruses tätoveeringuid eemaldada väga kiiresti ja efektiivselt (ilma lünkadeta).

 

Video – tattoo eemaldamine laseriga Tallinnas

 Video – suure tätoveeringu eemaldamise protseduur

 

Protseduur viiakse läbi külma õhu seadme abil, mis suurendab mugavust eemaldamise ajal ja vähendab oluliselt ka negatiivsete komplikatsioonide riske. Selleks on Vitaclinika varustatud spetsiaalse aparaadiga, mis töötab laseriga sünkroonselt. Protseduur kestab keskmiselt 10 kuni 30 sekundit.

Pärast protseduuri kantakse töödeldud alale kreemi ja kaetakse see steriilse sidemega.
Meditsiiniliste vahendite kasutamise tulemusena ei teki pärast Vitaclinikas tätoveeringute eemaldamise protseduuri tugevat turset, punetust, nahaville ega põletikku.

IMG_8914

 Fotol tätoveering enne (vasakul) ja vahetult pärast lasereemalduse protseduuri

ENNE TÄTOVEERINGU LASEREEMALDAMISE PROTSEDUURI

  • Ärge päevitage 4 nädalat (sh solaarium)
  • Mitte viia tätoveeringualas läbi kosmeetilisi protseduure
  • Protseduurile tulla mitte näljasena ja puhanuna
  • Hoiatage arsti, kui te võtate regulaarselt ravimeid, olete rase, imetate last või olete arsti jälgimisel

PÄRAST TÄTOVEERINGU LASEREEMALDAMISE PROTSEDUURI

  • Töödelge piirkonda pantenooliga (2 nädalat 2 korda päevas, kui arst ei ole määranud teisiti)
  • Kandke plaastrit, et vältida töödeldud ala hõõrdumist riiete vastu (3 päeva, kui arst ei ole määranud teisiti)
  • Ärge päevitage (4 nädalat, kui arst ei määra teisiti)
  • Ärge tehke tätoveeringualas kosmeetilisi protseduure
  • Vältige sauna ja basseini külastamist (2 nädalat, kui arst ei ole määranud teisiti)
  • Päikese käes viibimise korral kasutage päikesekaitsekreemi SPF30-50

MIDA ON VAJA TEADA MITTEPROFESSIONAALSETE LASERITE KOHTA?

Tätoveeringute eemaldamine laseriga eeldab, et spetsialistil on tõelised oskused ja meditsiiniline haridus. Mõnikord soovivad patsiendid teenust odavamalt või reageerivad reklaamile ja neil lihtsalt puuduvad piisavad andmed ning nii pöördutakse tätoveeringu eemaldamiseks mitteprofessionaali poole.

On oluline teada, et mitteprofessionaalsete ja odavate laserseadmete kasutamisel on tõsiste vigastuste ja väga ebameeldivate ja pöördumatute tagajärgede oht: villid, infektsioonid ja armide teke.

Siin on meie laserravi arst dr Uskov Pealtnägijas:

Väikese võimsusega ja odavad “hiina” laserseadmed ei oma piisavalt võimsust pigmendi hävitamiseks, seega tuleb efekti saamiseks nende võimsus koondada väga väikesesse punkti ja hoida kiirt nahal pikemat aega. Sageli pole selliste laserite kiirgus puhas. Selle tagajärjel tekib kudede tõsine ülekuumenemine ja tavaline põletus koos kõigi sellega kaasnevate tagajärgedega.

Tähelepanu! Internetis levib arvamus, et peale tätoveeringu eemaldamist on villid nahal ja tugevad koorikud selle protseduuri loomulik reaktsioon. See ei vasta tõele. Tugev põletus ja villid pärast tätoveeringu lasereemaldamise protseduuri ei ole normaalne, vaid see näitab halvasti teostatud protseduuri, lisaks on otsene armide tekke ja infitseerumise võimalus. Seda saab ja tuleb vältida.

Näiteks on siin mõned fotod tätoveeringute odavate seadmetega ja kogenematute nn “spetsialistide” poolt eemaldamise tagajärgede kohta (materjalid pärinevad kolleegidelt-arstidelt dr Mikrjukovi lasermeditsiini kliinikust).

TÄTOVEERINGU EEMALDAMISE PEAMISED PÕHJUSED

Statistika kohaselt soovitakse umbes iga viiendat tätoveeringut eemaldada või muuta. Tallinnas tätoveeringut eemaldava patsiendi keskmine vanus on 30 aastat.
Kõige levinumad põhjused tätoveeringu eemaldamiseks on:

  • Esteetiliselt ebakvaliteetne tätoveering
  • Soov muuta (katta) tätoveeringut
  • Isikliku elu muutused
  • Karjääri või tööga seotud nõudmised
  • Laste sünd

Silma all IMG_0335

Fotol tätoveeringu eemaldamine näolt 1 laserprotseduurigaMade with This by Tinrocket                                                              Fotol tätoveering peale 9 lasereemaldamise protseduuri

VASTUNÄIDUSTUSED TÄTOVEERINGUTE LASEREEMALDAMISELE

  • Lokaalsed põletikulised protsessid ägedas faasis
  • Intensiivne värske päevitus
  • Onkoloogilised haigused
  • Mõned kroonilised haigused ägenemisstaadiumis
  • Vere ja sidekoe süsteemsed haigused
  • Rasedus, imetamine

TÄTOVEERINGU VITACLINIKAS EEMALDAMISE ERINEVUSED (TALLINN)

  • Kvaliteetseks eemaldamiseks kasutatakse mitte üht, vaid mitut tehnikat
  • Protseduure teostavad ainult meditsiinitöötajad
  • Kaasaegne ja uus aparatuur
After 1 proc IMG_8231

 Fotol tätoveering enne (vasakul) ja peale ühte lasereemalduse protseduuri

 

Tattoo_kätel_õed_IMG_0569

 

 Foto – Tätoveering enne (vasakul) ja tulemus peale 1 laserprotseduuri

KAS TÄTOVEERINGUT VÕIB EEMALDADA SUVEL?

Vastus on “jah”, võib, see on tõestatud ja ohutu meditsiinikliinikus. Paljud mittespetsialistid arvavad, et tätoveeringute eemaldamine on suvekuudel vastunäidustatud, kuna on olemas protseduurijärgse pigmentatsiooni või päikesepõletuse oht.

Tegelikult on tätoveeringute eemaldamine laseri lainepikkusega 532 nm suvel tõepoolest vastunäidustatud, kuid mitte kõigil patsientidel, vaid ainult Fitzpatricki klassifikatsiooni järgi 4. ja 5. dermotüübiga patsientidel. 1064nm on vastunäidustatud patsientidel, kellel on 5. dermotüüp. See on tingitud asjaolust, et epidermise melanotsüütiline kiht võib neil patsientidel takistada kiire tungimist dermises paikneva pigmendini.

Teisisõnu, statistiliselt keskmise eurooplase jaoks (tüübid 1, 2 ja 3 vastavalt Fitzpatrickile) ei ole laseriga tätoveeringute eemaldamine suvekuudel vastunäidustatud. Lihtsate meetmete kohta naha kaitsmiseks pärast protseduuri suveperioodil annab arst nõu sõltuvalt protseduuri tüübist ja tätoveeringu asukohast.

KAS TÄTOVEERINGU SAAB LASERIGA TÄIELIKULT EEMALDADA?

Vastus on “jah” ja see on tõestatud. Harvadel juhtudel võib kasutatud tindi, pigmendi sügavuse ja patsiendi organismi omaduste tõttu täielik eemaldamine olla raskendatud.

Kõige kergemini ja kiiremini saab laseriga täielikult eemaldada musta värvi amatöörselt tehtud tätoveeringuid mitte väga suurelt alalt.IMG_1644_sõrmel_nov2018

Fotol tulemus enne (vasakul) ja peale 1 lasereemalduse protseduuri

Tattoo käel 2 prots_märts2019_IMG_5058

Fotol tulemus enne (vasakul) ja peale 2 lasereemalduse protseduuri

VÄRVILISE TÄTOVEERINGU EEMALDAMINE LASERIGA

Värviliste tätoveeringute eemaldamine võib võtta kauem aega kui lihtsa musta tätoveeringu eemaldamine.
Tätoveeringu eemaldamine Varviliste
Väga harvadel juhtudel võib ebakvaliteetse tindi eemaldamisel teatud värvide eemaldamine olla keeruline. See tuleneb peamiselt asjaolust, et erinevate värvide eemaldamiseks kasutatakse erinevaid lainepikkusi, mis suurendab nõutavate protseduuride arvu.

Video – värviliste tätoveeringute eemaldamine laseriga

Tatoveringu eemaldamine enna ja pärast

 

Fotol värviline tätoveering enne (vasakul) ja peale ühte lasereemalduse protseduuri. Parempoolsel tätoveeringul on näha tumeda (musta) kontuuri märkimisväärset muutust. Värvilist osa töödeldakse järgmise eemaldusprotseduuriga.

 

PÜSIMEIGI EEMALDAMINE LASERIGA

Tehniliselt ei erine huulte ja kulmude püsimeigi ja muu lasereemaldamine tätoveeringute eemaldamisest. Püsimeigi lasereemaldamise iseärasuseks on püsimeigis kasutatavad spetsiaalsed pigmendid, mis harvadel juhtudel on laserkiire suhtes vastupidavad, samuti kulmukarvadega töötamise iseärasused. Paljud Vitaclinika patsiendid märgivad, et mõni aeg pärast kulmude tätoveeringu lasereemaldamist kasvavad kulmukarvad isegi paremini kui enne protseduuri.

IMG_8437

49742796_1124140514434561_1458200341123170304_n

Püsimeik IMG_8493

Tulge konsultatsooni:

Rohkem infot tätoveeringu eemaldamise hinna kohta siin

 

Rohkem videosid ja pilte tehtud töödest on nähtavad siin – tattoo lasereemalduse videod ja pildid