HPV eemaldamine

HPV (inimese papilloomiviirus) – on üks kaasaegse dermatoloogia ebameeldivamatest hädadest

Papilloomideks nimetatakse inimese nahal kasvavaid papillaarseid näsasid. Neid võib liigitada tavalisteks ja HPV papilloomideks. HPV tüüpi papilloomid on eriti ohtlikud inimese tervisele sest võivad ravi puudumisel muutuda vähiks. Haigus mõjutab nii naisi kui mehi.

Mis on HPV?

HPV (inimese papilloomiviirus) – on lühend inglise keelest human papilloma virus. See viirus on väga mitmekülgne, hetkel on teada rohkem kui 100 liiki. Mõned neist nakatavad inimese urogenitaaltrakti ja teised nahka.

Kuidas nakatutakse viirusesse?

Tavaliselt siseneb viirus organismi läbi väikeste nahahaavade või limaskestade. Nakkusallikaks on nakatunud inimene (haige selge infektsiooni sümptomitega või viiruse kandja, kellel sümptomid võivad olla minimaalsed). Peamine viiruse edastamise meetod on sugulisel teel. Kuid viirust võib leida ka süljes, sellepärast võib nakatuda ka suudlusega. Viirusega nakatunud meestel on sümptomid kõige sagedamini lokaliseeritud peenisepea nahal, munandikottidel, lahklihal. Naistel papillomiviirus on sageli lokaliseeritud nahal välissuguelunditel ja limaskestade genitaalidel, sealhulgas emakakaelal. Samuti on võimalik viiruse lokaliseerimine suu, neelu, kusiti ja põie limaskestadel kui ka neeruvaagna limaskestal.

HPV foto

Kui ohtlik viirus?

HPV infektsioon on üks levinumaid suguhaigusi (sugulisel teel levivate haiguste kaudu). Viirus on väga nakkav. Kui viirus esineb rasedatel naistel on suur risk nakatada loodet emakasiseselt või sünnituse ajal.

HPV-infektsioon on ohtlik inimese elule. Meditsiinilised uuringud näitavad, et HPV viirust on avastatud peaaegu kõikidel emakakaelavähi juhtudel. Teisisõnu viirus põhjustab tihti vähki.

Viiruse onkogeen on tõestatud. Teadusele on tuntud HPV madala (6, 11, 42, 43 ja 44), keskmise (31, 33, 35, 51, 52, 58) ja kõrge (HPV 16, 18, 45, 56) onkogeensusega liigid. Seega inimene võib olla nakatunud ühe või mitme tüübiga korraga.

Kui levinud on papilloomviirus?

Uuringute kohaselt on viimastel aastatel üks kolmest naisest, kes on seksuaalselt aktiivne nakatunud HPV viirusesse. Nähtav emakakaela kahjustus mis on põhjustatud inimese papilloomiviirusest avastatakse 20-40% naistest. Meestel on kahjustuste levik sarnane. Kõige sagedamini avastatakse viirus meestel ja naistel vanuses 18-45 aastat.

Kuidas tekib infektsioon?

Kõige tavalisem see infektsiooni avaldub urogenitaalsel alal tavaliste papilloomidena.

Kliinilised nähud võivad esineda mitte kohe pärast nakatumist. Viiruse inkubatsiooniaeg on üsna pikk ja võib kesta kuni aasta või isegi rohkem, mis tõsiselt raskendab õigeaegset haiguse diagnoosimist. Tänu oma püramiidi kujulisele vormile papilloomiviirust kutsutakse “kondüloomiks”. Kuid erinevad viiruse tüübid põhjustavad erinevaid nahakahjustusi, nagu tüükad ja limaskesta düsplaasia.

Kuidas ravida?

Viirus paljuneb epidermise basaal kihis. Teisisõnu kui lihtsalt eemaldada viirus tüüka kasvab ta uuesti. Nakatunud naharakud võivad kas aktiivselt vohata või viibida “uinuvas” olekus. Ravimeid viiruse raviks hetkel ei eksisteeri. HPV eemaldamiseks meditsiiniliste preparaatidega (kondüloomid või HPV-tüükad) on võimalik ainult eemaldades viirust sisaldavate epidermise basaalkihti. Vitaklinikas see on võimalik tänu kaasaegsele laserile, mis võimaldab aurustada kahjustatud rakud kuni naha basaalkihi ja limaskestani.

Video HPV eemaldamine laseriga Tallinnas:

Kondüloomide eemaldamine Vitaclinikas

HPV tüügaste eemaldamine toimub tänapäeva laserseadmega mugavas kaasaegses operatsiooniruumis, mis on varustatud spetsiaalse ventilatsioonisüsteemiga, mis välistab viiruse levikut.

Protseduur määratakse peale dermatoloogi vastuvõttu ja analüüside tegemist. Protseduur võtab aega umbes 30 kuni 90 minutit. Tavaliselt ühest ravist piisab, kuid kui nahal on ulatuslikud kahjustused, tuleb protseduur teha mitmes etapis.

Patsiendi mugavuseks tehakse kohalik tuimestus. Pärast protseduuri võib patsient naasta oma igapäevaste tegevuste juurde. Kontroll-visiit määratakse tavaliselt 10 päeva pärast protseduuri.

Vitaclinika eemaldab HPV tüükaid laseriga aastast 2002, mis võimaldab meil täie õigusega nimetada end kõige kogenumaks kliinikuks Eestis, et vabaneda delikaatselt ja ohutult papilloomiviirusest.