Sissekasvanud küüne ravi
Sissekasvanud küüs – mida teha?
Sissekasvanud küüs on haigus, mida kogevad vähemalt üks kord elus peaaegu 100% maailma elanikkonnast.
Esmapilgul tühiasi – küüne serv pressib küüne silla servale, kõigepealt tekib kerge punetus, seejärel valu, kuid asi on siiski tõsine, sest järgneb mädane põletik mis võib viia sõrme või varba amputatsioonini ja halvimal juhul tekib gangreen ja amputeeritakse terve jäse.
Sissekasvanud küüne põhjused
Sissekasvanud küüne põhjuseid on mitmeid:
- Küünte valesti lõikamine
- Kitsad jalanõud
- Trauma
- Seeninfektsioon
- Pärilikkus
Eraldi raskendavaks teguriks on diabeet.
Kitsaste jalanõude kandmine, eriti kitsa ninaga kingad, vajadus pikaaegses seismises või kõndimises on samuti sissekasvanud küüne põhjuseks . Verevalumid, külmumine, varvaste trauma löökidest, raskete esemete kukkumine küünele võib põhjustada sissekasvanud küüne tekkimist koos seenhaigusega, mis põhjustab küüneplaadi paksenemise ja mädanemise. Pärilik eelsoodumus väljendub küüneplaadi geneetilises kasvusuunas ja eelsoodumus lampjalgsusele, mis on samuti tegurid haiguse tekkeks.
Kuid kõige tavalisem sissekasvanud küüne põhjuseks on maailmas on küünte ebaõige lõikamine. Küünte lõikamisel on vaja jätta vabaks küüneplaadi servad. Regulaarsel küünenurkade lõikamisel varem või hiljem kasvab küüs küünevalli sisse ja tekivad sissekasvanud küüne sümptomid.
Sissekasvanud küüne sümptomid
Tänu küüneplaadi pidevale suurenevale survele tekib paikne põletik, millega kaasneb punetus, turse ja terav valu, surve. Mõningatel juhtudel on valus isegi kõndida. Tulevikus kaasneb põletik, vedel ja siis mädane eritis. Tekib põletikujärgne granuleerimine (igapäevases kõnes “metsik liha”). Küüs tavaliselt muudab värvi, kuju, tekib kihistumine. Tulevikus, kui sissekasvanud küünt ei ravita, mädane põletik võib kiiresti levida tervetele kudedele, sõrmedele/varvastele ja isegi kogu jäsemele.
Sissekasvanud küüne ravi
Internetis on välja toodud mitmeid meetodeid sissekasvanud küünte koduseks raviks, teeseenega, taluvõiga ja nii edasi, siiski Vitaclinika kirurgid rangelt soovitatavad mitte ravida ise mädast põletiku! Mida hiljem pöördub patsient arsti juurde, seda suurem on tõenäosus nakkushaiguste komplikatsioonideks.
Optimaalseim sissekasvanud küüne ravi viis on pöörduda esimeste sümptomitega kirurgi poole. Sellisel juhul on võimalik kasutada konservatiivseid (mittekirurgilisi) ravimeetodeid. Juhul kui on vaja kirurgilist sekkumist, siis kõige tavalisem protseduur on Emmert (küüneplaadi nurga lõige).
Need operatsioonid viiakse läbi ambulatoorselt mugavas Vitaclinika protseduuriruumis. Operatsioon ei nõua patsiendi erilist ettevalmistust. Protseduur ise võtab aega umbes 10 minutit ja toimub kohaliku tuimestuse all. Pärast operatsiooni võib patsient jätkata oma igapäevaseid toiminguid. Paar päeva pärast operatsiooni on soovitatav tulla kontrolli.
Kirurgi vastuvõtule saate ennast registreerida telefoni või interneti teel.
Kuidas vältida sissekasvanud küüne teket?
Haiguse ennetamine on alati palju odavam kui selle ravi. Et vältida sissekasvanud küünte tekkimist soovitavad Vitaclinika kirurgid jälgida mõningaid lihtsaid reegleid:
- Ärge lõigake küüsi liiga lühikeseks
- Lõigake küüneplaati otse, ärge lõigake nurkasid
- Ärge vigastage küünte pehmeid kudesid
- Jälgige küünte tervislikku seisundit
- Ärge kandke kitsaid kingi