Sünnimärgid kehal? Milliseid sünnimärke eemaldada?

Milliseid sünnimärke eemaldada fotoKui sünnimärgid on kehal, ei tehta nendega nalja

Prantsuse kuningate õukonnas arvati, et sünnimärgi järgi daami näol saab määrata ta iseloomu. Näiteks arvati, et sünnimärk daami ülahuulel annab tunnistust eriliselt heast suudlemisoskusest. Sünnimärk paremal põsel aga tähendab ülemeelikust; sünnimärk alalõual on omane äärmiselt tõsistele ja otsusevõimelistele daamidele. Need, keda loodus oli sellistest kaunistustest ilma jätnud, joonistasid endile sünnimärke ise, viies eksiteele oma kavalere.

Sellised võlts sünnimärgid olid niivõrd levinud, et peeti lausa mõeldamatuks tulla ilmale sünnimärkideta. On möödunud sajandeid, mood on palju kordi muutunud. Meie ajal käivad vaid mõningad tuntud kaunitarid niisuguste eritunnusmärkidega. Sagedamini on see üks väheseid näo uudismoodustisi, mis pole mõõdetelt eriti suur ega riku näo kontuure. Siiski on meie ajal moes sile nahk.

Miks paljud inimesed ei taha aga aastaid loobuda sünnimärgist, mis kaugeltki neid ei kaunista? Ühtedel on ükskõik, teistel ei jätku aega enesega tegelemiseks. Aga kõige suurem põhjus on hirm. Hirm oma elu pärast. Alati leidub teadlik naabrinna või sugulane, kes kinnitavad, et just sellise sünnimärgi eemaldamise järel nende tuttaval või sõbrannal kõik hädad algasidki. Loomulikult pole kahtlust: igale naha uudismoodustisele tuleb läheneda väga ettevaatlikult ja arukalt. Konkreetse sünnimärgi eemaldamise küsimust saab otsustada ainult spetsialist, kes riskimata patsiendi tervisega määratleb eemaldamise meetodi maksimaalselt ideaalilähedase kosmeetilisele efektile. Väksemagi kahtluse korral pahaloomulisele protsessile tuleb teha sünnimärgist võetud fragmendi või moondunud kudede mikroskoopiline uuring. On mõistatav, et selline protseduur on võimalik ainult meditsiiniasutustes, mitte kosmeetika kabinettides.

Et saada õiget ja täielikku teavet naha uudismoodustiste eemaldamise võimalustest, on otstarbekas tutvustada nende klassifikatsiooni gruppide kaupa:

  • Nahaalused(endofüütsed);
  • Nahasisesed(intradermaalsed);
  • Välispidise kasvuga(eksofüütsed);
  • Segavormid(ekso- ja endofüütne kasv)

1. 1. Nahaaluste moodustiste hulka kuuluvad ateroomid või epidermaalsed tsüstid, aga ka lipoomid-tihedad rasvkoe moodustised.

2. 2. Nahasiseste moodustiste hulka kuuluvad:
a)dermatofibroomid – tihedad sõlmelised moodustised, mis tõmbavad nahka keskosa poole. Sõlmekeste pigmentatsioon varieerub roosast toonist kuni sinakas-pruunini. Nende puhul on väike võimalus muutuda pahaloomulisteks
b)intradermaalsed pigment neevused – lamedad pehmed helepruunist tumepruuni värvuseni plekitaolised moodustised nahal
c)ksantoomid ja ksantolasmid – rasvade kogumikud nahas, kollakat värvust saarekestena
d)tsüstadenoomid – tihedad või lõhenenud moodustised, mis sisaldavad rasunäärmete sekreeti.

3. 3. Eksofüütsed moodustised
a)papilloomid – pehmed elastsed moodustised kitsal alusel, naha värvi või kergelt pigmenteerunud.
b)keratoomid – tihedad, ketendavad moodustised, kihilised. Võivad olla hallid, kollakas-hallid või hall-pruunikad; nende asukohas tekib neile tüüpiline nahasügelus.
c)pehmed fibroomid või fibrolipoomid – pehmed naha värvi elastsed kotitaolised rasvkoest ja nahakoest moodustised. Võivad mõõtmetelt olla väikesed(kuni 0,5 cm) ja mõnikord isegi lapsepea suurused.
d)fibropapilloomid- elastsed nahavärvi moodustised, mis kerkivad nahapinnal poolsfääri taoliselt.
e)papillomatoossed neevused – pehmed elastsed nahavärvi või kergelt pigmenteerunud moodustised mis kujult meenutavad lillkapsast.
f)pigment neevused – pehmed elastsed tilgakujulised moodustised, nahapinnast kõrgemad ja helepruunist tumepruuni värvuseni.

4. 4. Segavormilised moodustised
a)segapigmentneevused — mis näevad välja nagu pigmentsed papillomatoossed neevused, hele-, tumepruuni värvi pigmendi nahasisese laienemisega.
b)viiruselised, või labased tüügad – need on nahasiseselt või pindmiselt asuvad hallid moodustised.

Sünnimärgid ja nende eemaldamine

  1. Laseraurustamine
  2. Kirurgiline meetod(lõikus skalpelliga)
  3. Kriomeetod(vedela lämmastiku kasutamine)
  4. Elektrokoagulatsioon(elektriaasa kasutamine)

Nende eemaldamisel on ülistatud laser-, vedela lämmastiku- või elektrikoagulatsiooni meetod, sest kirurgilise (skalpelli) meetodi kasutamisel jääb alati vähemal või enamal määral nahapinnale jälg, isegi siis, kui on kasutatud nahasisest õmblust. Seda meetodi kasutatakse ainult erilistel näidustustel (näit totaalse biopsia vajadus) või kui ei ole võimalik kasutada teisi meetodeid. Neevuste ja tüügaste eemaldamine kriodestruktsiooni meetodil vedela lämmasiku kasutamisega on väga levinud, kuid tal on oluline puudus. Nimelt, ei võimalda see meetod kontrollida toime sügavust naha kudedele, mistõttu uudismoodustis ei pruugi olla eemaldatud täielikult (see nõuab protseduuri kordamist), ka toime võib olla sügavam kui vaja ning põhjustada seega soovimatu kosmeetilise efekti kudede armistumise tõttu.

Uudismoodustise eemaldamine elektriaasaga võimaldab täpselt kontrollida toime sügavust ja eemaldada kasvaja radikaalselt. Peamiseks probleemiks selle meetodi juhul on alumiste kudede tugev kuumenemine, mis on sageli armide tekke põhjuseks. Selles seisnevad ka nimetatud meetodi põhilised raskused neevuste eemaldamisel eriti tundlikes kohtades nagu näiteks silmalaugudel.

Palju kaasaegsem, perspektiivikam ja delikaatsem meetod on eemaldamine laseriga . Esiteks, see meetod ei piira arsti tegevust, teiseks pärast laseri kasutamist jäävad äärmiselt harva armid. Samal ajal, kui teiste meetodite puhul tekib depigmenteerunud tsoon ja sageli armid. Uudismoodustiste eemaldamine kirurgilise CO2 laseriga põhineb naharakkude aurustamisel kuni täieliku uudismoodustise eemaldamiseni. Töödeldud pind jääb siledaks. Reeglina toimub protseduur lokaalse tuimestusega. Operatsioonijärgne taastumine toimub nädala jooksul. Pärast laserprotseduuri jääb mõneks ajaks nahapinnale roosakas sile piirkond, mida on soovitav kaitsta ultravioletsete kiirte eest, et vältida pigmentatsiooni protsessi aktiviseerimist. Nii võimaldab tänapäeval meditsiinitehnika areng vabaneda mittekaunistavatest erinevatest nahapinna uudismoodustistest, seda vägagi efektiivselt ja kosmeetiliste tagajärgedeta.

Video “Sünnimärkide eemaldamine”

Sünnimärgid ja käsnad, mis võivad vajada eemaldamist

Suve lõppedes soovitatakse üle vaadata kõik oma sünnimärgid ja käsnad, et avastada õigeaegselt nendega toimuvaid muutusi. Eriti siis, kui päevitamisega pole osatud või suudetud piiri pidada. Ometi pole päike ainus, mis võib nahamoodustistele pahasti mõjuda. Traumad, hõõrdumised ja muljumised pole samuti head.

Vitaclinika soovib, et inimesed oleksid oma naha suhtes hoolivamad, ettevaatlikumad ja tähelepanelikumad. Reeglina inimesed ise märkavad muutusi siis, kui on juba liiga hilja. Esimest staadiumit ei näe keegi, teise korral võib juba midagi kahtlast silma hakata, kuid kolmas staadium tähendab olukorra kaugele arenemist ja pahatihti alles siis hakatakse muretsema,

Nahamoodustised, mis vajavad uurimist

Põhimõtteliselt kõiki nahamoodustisi, mis saavad mingil moel traumeerida, tuleb kõigepealt uurida ja otsustada nende edasine saatus. Kui nende edasist vigastamist täielikult vältida ei õnnestu, siis tuleb need eemaldada. Naistel on ohtlikud piirkonnad rinnahoidja paelte ja ääriste ala, vöökoht ja kubemevahe. Meestel nägu (vigastused habemeajamisel), vöökoht ja kubemevahe. Kui moodustis on saanud viga või selles on märgata mingisugust muutust, siis tuleb viivitamatult pöörduda perearsti, kirurgi või nahaarsti poole. Vigastamisjärgselt veritsev sünnimärk tuleks eemaldada kohe, aga kui katkises moodustises on tekkinud põletik, siis ravitakse see enne eemaldamist välja. Vastasel juhul tuleb teha suurem lõige ehk opereerida kogu põletikuline ala. Probleemse sünnimärgi esmasteks tunnusteks on värvi ja suuruse muutus, asümmeetria, sagedane trauma ja veritsemine. Enne eemaldamist uuritakse moodustisi selleks, et vältida pahaloomulisi protsesse. Seda pole mõtet karta, et sünnimärgi või käsna asukoht muutub pahaloomuliseks peale selle eemaldamist. Mida varem me probleemi avastame ja likvideerime, seda paremad on tulevikuväljavaated.

Sünnimärkide ja nahamoodustiste diagnoosimine

Kui sünnimärk või käsn on saanud viga, siis tuleb seda aeg-ajalt arstile näidata. Moodustise jälgimiseks ja diagnoosimiseks on olemas vastavad aparaadid. Neist lihtsam näitab sünnimärgi läbimõõtu ja tohter näeb kohe, millega on tegu. Sügavamale vaatav aparaat võimaldab jälgida veresooni ja kollageenikihti. Kui näiteks patsiendi seljal on moodustisi palju, siis uuritakse neid kartograafia abil. Lihtsamalt öeldes tehakse seljast üks suur pilt, mis jääb arstile arvutisse ja kui patsient tuleb 6 kuni 12 kuu pärast uuesti kordusülesvõttele, saab pilte omavahel võrrelda ning muutusi õigeaegselt avastada.

Sünnimärkide eemaldamine laseri või skalpelliga?

Laserdada tohib ainult neid sünnimärke, mille puhul ollakse täiesti kindlad, et protsess on absoluutselt hea, ohutu, pindmine ja kosmeetiline. Kui moodustis on suurem, rohkema pigmendiga ning kollageenikiht tema all on vigastatud, siis on kindel, et seda laserdada ei tohi. Kirjeldatud ja ka pahaloomulised moodustised eemaldatakse skalpelliga. Harilikult on sajast sünnimärgist 16-17 tükki esialgu kahtlased, nendest võib-olla 2-3 lõikame pärast uuringut välja ja kui inimene soovib, siis ~14 ohutut eemaldame laseriga. Laserdamine on tavaline kirurgiline protseduur. Inimene tuleb kohale, heidab pikali, talle tehakse moodustise alla kohalik tuimestus, eemaldatakse laseriga ja nädala-kahega kasvab haav kinni. Kui sünnimärk on suhteliselt pindmine, siis reeglina armi ei jää. Väga sügava moodustise korral toimub eemaldamine kahes etapis. Skalpelliga eemaldamisel tehakse samuti kohalik tuimestus, kuid kindlasti võetakse sünnimärgist proovid, mis saadetakse uuringutele. Vastus tuleb 7 kuni 10 päeva möödudes. Kui proov näitab pahaloomulist kasvajat, suunatakse patsient onkoloogi juurde.