Akne ehk vinntõbi
Akne on rasunäärmete krooniline põletikuline haigus, mille korral tekivad nahale kas komedoonid (“mustad või valged pead”), põletikulised paapulid, mädavillikesed või sõlmekesed. Sageli jäävad sõlmekestest järele armid. Aknet esineb igas elueas, sagedamini kohtab seda puberteediealiste hulgas.
Peale neljakümnendat eluaastat esineb seda harvem. Umbes 50% haigetest täheldatakse perekondlikku eelsoodumust. Kõige olulisem koht akne tekkes on meessuguhormoonidel – androgeenidel. Täpset rasunäärmete töö mõjutamise käiku siiani ei teata. Suurenenud rasu produktsioonist tekib rasva lahjendusefekt, mille tagajärjel areneb rida muutuseid follikulaarepiteeli tekkes, jaotumises ja irdumises.
Muutuseid karvafolliikuli kanalis tekitab ka normaalselt inimese nahal olev anaeroobne (õhku mittetarbiv) bakter nimega Propioonibactrium acnes, mille toimel kahjustub folliikuli epiteel veelgi. Olemasolevate follikulaarsete defektide tõttu surutakse lipiidid, P.acnes ja sarvestunud epiteelirakud dermasse. Tekib võõrkeha tüüpi põletik.
Akne korral on kahjustatud 99%-l nägu, 66%-l selg ja 15%-l rind.
Komedoonid ehk mittepõletikulised akne kolded on iseloomulikumad just noortele. “Valged pead” e. suletud komedoonid on kohaks, millest areneb edaspidi põletikuline sõlmeke või mädavillike. “Mustad pead” e. avatud komedoonid on kitsenenud follikulaarsed juhad, milledes on näha musta pigmenti – melaniini.
Põletikulised kolded võivad olla pindmised või sügavad. Pindmiste kollete läbimõõt on kuni 5mm ja nad püsivad nahal 1 – 2 nädalat. Sügavamad haiguskolded on aeg-ajalt valulikud ja nad paranevad 2 – 4 nädalaga. Põletikukollete imendumisest võib nahal esineda erinevat tooni punaseid ja pruunikaid laike. Umbes 17%-l haigetest paraneb akne armidega, eriti siis, kui haigus on kestnud kaua või haiguskolded on olnud sügaval.
Aknet esineb erinevate vormidena:
sügavasõlmeline akne on eriti raske kuluga, haiguskollete läbimõõt võib ulatuda mitme sentimeetrini. Paranemise korral jäävad armid;
traumaatiline akne tekib pigistamise tagajärjel. Armid ja kõhetunud haiguskolded on lineaarsed ja pole korrelatsioonis haiguse raskusastmega;
kosmeetiline akne tekib tavaliselt naistel, kes on pikka aega põdenud vinntõbe ja on aastate jooksul kasutanud ebasobivat kosmeetikat. Komedoonide teket soodustavad kosmeetikatoodete sees olevad ained: lanoliin, vaseliin, taimsed õlid, oleiinhape, butüülstearaat jt. Lööve on enamasti mittepõletikuline, esinevad peamiselt “valged pead” ja vahel üksikud põletikulised sõlmekesed;
medikamentoosne akne tekib mõnede ravimite kasutamise tagajärjel. Näiteks süsteemsed- ja lokaalsed kortikosteroidid, anaboolsed steroidid, bromiidid, jodiidid ja mõned tuberkuloosiravimid. Vahel võib tekkida ka peale suukaudsete rasestumisvastaste preparaatide kasutamise lõpetamist. Nahale tekib rohkelt “valgeid päid”, mis hiljem arenevad põletikulisteks sõlmekesteks;
lapse-ea vinntõbe võib eristada:
– vastsündinute vinntõbi esineb kuni 20% vastsündinutest. Põhjuseks loetakse ema ja loote hüperreaktiivsetest neerupealistest pärit olevaid androgeene. Vastsündinu ninal, otsmikul ja põskedel esineb väikeseid “valgeid päid”, põletikulisi sõlmekesi või mädavillikesi. Haigusnähud kaovad 1 – 3 kuu jooksul;
– imikute vinntõbi tekib kolmandal kuni kuuendal elukuul, rohkem poistel. Haiguse teket seostatakse varase meessuguhormoonide sekretsiooniga. Võrreldes vastsündinute aknega on lööve ulatuslikum, esineb põletikulisi sõlmekesi, mädavillikesi, üksikuid sõlmi ja arme;
– puberteedieelne akne tekib mõlemast soost lastel 8. – 12. eluaastal. Esinevad “mustad ja valged pead”;
– täiskasvanute akne võib alata nooruki-eas või täiseas. Domineerivad “valged pead” lõual ja otsmikul. Naistel ägeneb akne umbes üks nädal enne menstruatsiooni ja paraneb uue tsükli alguses. Tekivad põletikulised sõlmekesed ja mädavillikesed.
Sügavad sõlmed iseloomustavad raske kuluga aknet, põletikulised sõlmekesed ja mädavillikesed keskmise raskusega ja “mustad ja valged pead” kerge kuluga protsessi.
Kuigi otseselt Akne seost toiduga pole tõestatud,soovitatakse hoiduda vürtsitatud, rasvarikkast ja liialt magusast toidust.
Tänapäeval peetakse üheks vinntõve soodustajaks soola. On tõestatud,et jood, mida lisatakse peaaegu enamikule lauasooladest, et ära hoida struumat, tekitab nahalööbeid. Joodi on eriti palju töödeldud toiduainetes nagu krõpsudes, friikartulites ja kiirtoidu burgerites, millele on sageli lisatud palju soola.Seega soovitatakse vältida joodi (soolaseid toite).
Soovitav on süüa beetakarotiini sisaldavaid toiduaineid nagu rohelisi lehtköögivilju, maguskartulit,aprikoose ja porgandeid. Tsink soodustab naha paranemist, seepärast süüa nisuidusid, austreid ja ube.Jogurtis leiduv atsidofiilbakter aitab nahka hoida puhtana.
Rasuse näonaha puhul soovitatakse puhastamiseks happelisi pesemisvahendeid (ph 5-7). Kuiva naha korral kasutada õlivabasid niisutavaid kreeme, mille aluseks on silikoonid. Silikooni derivaadid ei soodusta komedoonide teket,on mitteallergiseerivad ja ei tee nahka rasvaseks.
Tablett e. süsteemset ravi kasutatakse raske või paiksele ravile mitteallunud keskmise Akne korral.Kasutatakse antibiootikume Tetratsükliini, Erütromütsiini, Minotsükliini ja Doksütsükliini. Ravikuurid nimetatud ravimitega on pikad (6 kuud) ja võivad tekkida kõrvalnähud. Häid tulemusi saadakse Isotretinoiiniga (Roaccutane), mis toimib kõikidesse haiguse arengu lülidesse. See ravim langetab rasu produktsiooni ja komedoonide teket 90% võrra. Kord kuus kontrollitakse haige verd ja ravi alustamisel hoiatatakse alkoholi liigse tarbimise ning päikese käes viibimise eest. Keskmine ravikuuri pikkus on 5 kuud.
Hormoonravi kasutatakse nende Akne vormide korral, kus haigus ägeneb enne menstruatsiooni, lööve lokaliseerub näo alumisele poolele ning nahk on rasune.Kasutatakse naissuguhormoone, neerupealise koore hormoone, süsteemseid antiandrogeene ja nende kombinatsioone.
annab Tretinoiin (Retin-A), mida kasutatakse 3 – 4 kuud suuremas kontsentratsioonis ja edasi kasutatakse sama ravimit 2 – 3 korda nädalas väiksemas kontsentratsioonis. Head raviefekti saadakse, kui kasutatakse Tretinoiini kombinatsioonis antibiootikumidega. Aselaiinhape (Skinoren) toimib bakterivastaselt ja komedoonide tekke vastaselt. Ravikuuri pikkus on 6 – 12 kuud.
Sügavate sõlmede korral kasutatakse neerupealise koore hormooni Triamcinolon süstimist sõlme sisse. Veel kasutatakse näonaha mahakoorimist triklooräädikhappega, dermabraasiat, näonaha laserlihvimist ja kollageeni inplanteerimist.
Vinntõbi võib tüsistuda bakteritega, andes karvanääpsu põletiku; seentega, minnes üle kõõmatõveks. Vahel võib noormeestel tekkida agressiivne haavanduv ja koorikutega kaetud Akne.
Tekib kehatemperatuuri tõus, kaalulangus, liigeste ja lihaste valulikkus ja sõlmjas erüteem. Vahel võivad tekkida tüsistusena naha alla hernetera suurused sõlmekesed, millede ravi on kirurgiline.