Veenilaiendite ravi laseriga

Veenilaiendite ravi laseriga ja veenide laserkirurgia

Alajäsemete verevoolu taastamiseks on mitmeid aastakümneid kasutatud operatsiooni. Operatsiooni puudusteks peetakse võimalikke taasteke riski, infektsiooni, löövet ja arme. Tänapäeva meditsiin pakub patsientidele laserravi. Laserravi keskmes on kasutusel valgusjuga (laser) mille mõjul toimib fotokogulatsioon. Laserkiire täpsus tagab ümbritsevate kudede minimaalse traumeerimise.

On välja töötatud erinevaid meetodeid veenilaiendite raviks, erinevad nad kasutusmeetodite ja näidustuste poolest. Sisuliselt on mõju ühesugune-laseri voog viib sisemiste veenide koaguleerimiseni, peale mida veen kaob. Aja jooksul veresoon imendub täielikult ja normaliseerub vereringe, kaovad naha muutused ja veresoonte ämblikud.

 

Laserravi kasu

Laserravi kasutavad aina rohkem patsiente ja see asjaolu seletab mitmeid eeliseid:

  • Laserravi viiakse läbi ambulatoorselt, st. et patsient ei pea haiglasse minema ja järgmisel päeval on ta võimeline tööle minema.
  • Laserravis ei kasutata üldnarkoosi, operatsiooni ajal ning peale seda puudub valu, operatsioon ei põhjusta kosmeetilisi probleeme-nahale ei jää arme, verevalumeid ja haavandeid, lühike taastumisperiood.
  • Sellise operatsiooni puhul on kõige vähem retsidiive ja tüsistusi.
  • Laseri kasutamine võimaldab patsiendil loobuda kallitest ravimitest, mis mõjub positiivselt siseorganitele.

Laseroperatsioonide tüübid

Fleboloogide poolt on laialt levinud kahte tüüpi laserravi, iga neist omab näidustusi ja vastunäidustusi, sellepärast hindavad arstid milline tüüp on konkreetsele patsiendile sobivaim. Endovasaalne laserkoagualtsioon on veenisisene tehnika, kus soojusenergia viib veeni koagulatsioonini hiljem. veenilaiendite ravi laseriga fotoSeda tehnikat kasutatakse kui veeni diameeter on väiksem kui 10mm, lame ja troofiliste muutusteta. Perkutaanne laserfotokagulatsioon on tehnika, kus mõju veenidele avaldatakse nahaga kokku puutumata. Näidustusena kapillaarlaiendid koos veenilaineditega. Peale seda metoodikat naha defekt kaob peaegu silmapilkselt. Igat meetodit määratakse patsiendile peale täielikku läbivaatust ja veresoonte ultraheli. Nende andmete põhjal fleboloog teeb järelduse millist tehnikat kasutada. Endovasaalne fotokogulatsiooni lühendid on EVLO, EVLK. Veeni eemaldamine EVLK puhul ei toimu, veenisisese operatsiooni puhul kõrgel temperatuuril laseriga viib veeni seinte kleepumiseni, selle järel see koht asendatakse sidekoega.

EVLK näidustused

  • Veenilaiendid ebapiisava klappide töö pärast,
  • Veenilaiendid troofiliste häirete tunnustega,
  • Raskelt ravile alluvad haavandid.
  • Valides meetodi EFLK hindab arst konkreetse patsiendi veenide anatoomiat.

Laserteraapia viiakse läbi järgnevatel juhtudel

  • Veeni läbimõõt on vähem kui 1 cm,
  • Kui veenid takistavad läbipääsu haigesse veeni.

Veenilaiendide operatsioon

EVLK tehnika

Eriväljaõpet EVLK jaoks eraldi ei ole, patsient peab eelnevalt läbima uuringud, andma analüüsid mis on operatsiooni jaoks vajalikud, operatsiooni jaoks on vajalik arsti heakskiit (arst leiab vastunäidustused). Eelnevalt on vajalik välja valida kompressioon sukad, mida pannakse jalga peale laserkoagulatsiooni operatsiooni. EVLK viiakse läbi ambulatoorses korras, tehakse kohalik tuimestus haige veeni ümbrusse. Enne laseri veeni sisestamist toimub jala kahepoolne skaneerimine, märgistatakse haige veen ja liitumiskoha kõrval olevad veenid. Seejärel jalg tuimestatakse ja desinfitseeritakse, teostatakse punktsioon ja viiakse veeni laser. Laseri kiirguse kontroll ja toimub ultraheli abil. Patsient on operatsiooni toas 30 minutist kuni 1 tunnini, peale mida tõmmatakse jalga kompressioonsukad (vaata operatsiooni videot). Peale operatsiooni peab kõndima 40 minutit. Saanud arstilt asjakohaseid soovitused võib patsient koju minna. Viie ööpäeva jooksul peavad olema sukad jalas 24 tundi, siis 1,5 kuud peab sukki kandma päevasel ajal. Operatsioonijärgse kontrolli teostab arst umbes 3 päeva pärast, järgnev kontroll on vajalik mitte vähem kui 6 kuu pärast. Tüsistusi peale EVLK laserravi on palju vähem kui peale traditsioonilist operatsiooni, mille korral peab manustama ravimeid. Võib tekkida ajutine tüsistus – valu jalas mitu päeva. Verevalumid paranevad suhteliselt kiiresti. Väikest temperatuuri tõusu peetakse normaalseks reaktsiooniks. Pinge veenides, takistades liikumist on väga haruldane, möödub iseseisvalt kuu aja jooksul.

Perkutaanne laser fotokoagulatsioon

Perkutaanne laser fotokoagulatsioon varikoosi puhul viiakse läbi veresoonte kiiritusega, ilma nahakontaktita. Näidustused selle tehnika läbiviimiseks on ainuke-veresoonte võrgu eemaldamine, veresoone läbimõõt ei tohi ületada 3mm. Veenilaiendite ravis kasutatakse laialdaselt kombineeritud meetodit – esimesena ravitakse skleroseerimise teel versooned mis on suure läbimõõduga, mille järel eemaldatakse perkutaanse laserfotokoagulatsiooni teel avanenud väikesed veenid. Esmalt eemaldatakse kuni 80% väikeseid veenilaiendeid, nende täielik kadumine vajab 4 regulaarset protseduuri. Pärast protseduuri jäävad nahale punakad laigud, mis mööduvad mõne päevaga.

 

OGKMK7BVPQN

Prof. Gintaris Vilkevičius

MD, PhD, arst-vasoloog

Broneeri aeg