Sinusiit

Sinusiit ja põskkoopapõletik

Sinusiit (põskkoopapõletik) see on osaline patoloogia-sinusiitide gruppi kuuluv, ninakõrvaurgete põletik. Seal asetseb põletik (eesmise sinusiidi), lõualuus (sinusiit). Mädane, seroosne, õhu või lima eritis koguneb siinus õõnsusesse, mis võib põhjustada survet, turset ja valu.

Sinusiit - Vitaclinika fotoPeamised sinusiidi põhjused

Kõige rohkem on põhjuseks bakteriaalne infektsioon. Mikrobioloogilises uuringus on kõige enam levinud silmaeritiste sinusiit (põskkoopapõletik), kopsupõletiku sinusiit, stafülokoki ja streptokoki bakterid, samuti mõned viirused (sealhulgas gripiviirus) ja seened. Sinusiidile eelnevad sümptomid on äge respiratoorne nakkus, nohu (ninaverejooks) ja hambaravi infektsioonid. Siinuste nakkus võib tekkida kas läbi nina või läbi vere.

Peamised sinusiidi sümptomid

Tugev nohu ja liigne eritis ninast, see muidugi ei tähenda et olete nakatunud siinusesse aga soovitame pöörduda LOR arsti poole:

-kui nohu on kestnud juba kauem kui üks nädal,

-on tunda valu nina külgedel või ühel nina küljel,

-valu on nina külgedel ja läheb hullemaks kui kallutada pead ettepoole,

-nohueritis on paks ja rohekat värvi,

-nohu on koos peavalu või hambavaluga.

Pöörduda LOR arsti poole kiiremas korras kui:

-kui patsiendil on varem esinenud sinusiit,

-nohu taustal on tõuseb temperatuur, üldseisund halveneb,

-sümptomitele lisandub valu silmades ja punetus silmade ümber.

Ohtlikud sinusiidi tüsistused

Kui sinusiit ei ole õigeaegselt diagnoositud ja ei ole määratud õigeaegset ravi, võib infektsioon edasi areneda ja põhjustada tõsiseid eluohtlikke tüsistusi. Sinusiidi tüsistuste hulgas tuuakse välja:

-meningiit (ajukelme põletik)

-nägemisnärvi põletik

-mädane kahjustus luu ümber (nina, lõualuu)

Mida teha kui Teil on sinusiidi tunnused: tarbige ohtralt vedelikke lima vedeldamiseks. Ärge suitsetage (tubakasuits põhjustab täiendavat limaskestade ärritust). Ärge tarvitage alkoholi (alkohol võib halvendada limaskestade turset). Pöörduge LOR arsti vastuvõtule.

Sinusiidi ravi

LOR spetsialistil on vahendid ja teadmised millega on võimalik diagnoosida sinusiiti samal päeval. Diagnoosi täpsustamiseks on võimalik teha röntgen uuring ja laboratoorne uuring, kuid enamikel juhtudel võib manustada vajalikud ravimeid juba vastuvõtu päeval. Peamised ravimid mida kasutatakse sinusiidi puhul on tõhusad antibiootikumid, valuvaigistid, antihistamiinikumid. Mõnel juhul on vajalik kirurgiline ravi, mis toimub operatsioonitoas ja ei nõua haiglaravi.

 

Dr. Erekle Dzotsenidze

KÕRVA-NINA-KURGU ARST

Broneeri aeg
Vastuvõtt toimub aadressil Veerenni 53a, IV korrusel Confido Eriarstikeskuses.