Septoplastika

Septoplastika on LOR-operatsiooni, mille tulemusena taastatakse nina vaheseina tavapärane vorm.

Ninavahesein eraldab kahte ninaõõnt ja on osaliselt luuline ja osaliselt kõhreline. Kui ninavahesein on mingil põhjusel deformeerunud võib ta hakata segama inimese igapäevaelu raskendades hingamist. Plastilise kirurgia eesmärk on lahendada kaks probleemi korraga-funktsionaalne ja esteetiline. Esteetilisest seisukohast septoplastika tulemuseks on nina väliste puuduste kõrvaldamine ja nina õige kuju omandamine. Hingamisteede funktsiooni seisukohalt deformeerunud ninavaheseinast vabanemine võimaldab naasta vaba hingamise juurde, mis omakorda parandab ninakoobaste tervist.

Septoplastika fotoPeamised näidustused septoplastika puhul

Peamised näidustused operatsioonile on:

  • pikaajaline ja sage ülemiste hingamisteede haigus (sinusiit, tonsilliit jne)
  • püsiv ninakinnisus ja raskendatud ninahingamine
  • ninavaheseina paindumine (näiteks inimesed, kes tegelevad boksiga)

Ninavaheseina kõveruse sümptomiks on sagedased ninaverejooksud ilma nähtava välise põhjuseta ja limaskestade kuivus, nohu, mõnel juhul kuulmiskadu.

Septoplastika operatsioon

Varem oli stenoplastika operatsioon lihtsalt ninavaheseina kõveruse eemaldamise operatsioon. Nüüd tänu uutele arenenud meetoditele ja tehnoloogiatele eemaldatakse ainult teatud osa ninakõhrest, säilitades suurema osa vaheseinast. Operatsioon tehakse üldnarkoosis või kombineeritud tuimestusega. Keskmine operatsioon kestab umbes 30-40 minutit. Sellest ajast piisab et viia läbi kõik vajalikud kirurgilised protseduurid. Operatsioonijärgne taastusravi on vajalik ninaverejooksu kõrvaldamiseks ja uue ninavaheseina kinnistumiseks. Selle jaoks paigaldatakse ninakäikudesse toetavad tampoonid. Mõnel juhul kirjutab arst välja ravimeid, niisutavad pihustid või tilgad. Rehabilitatsiooni aeg ninaoperatsiooni puhul, on piisavalt pikk, et taastada normaalne hingamine, tavaliselt võtab see aega paar nädalat. Enne septoplastikat Vitaclinika kirurg teeb kindlasti kõik vajaminevad protseduurid.

Peale operatsiooni võib ninast eralduda veresugust sekreeti ja koorikuid. Verejooksu vältimiseks ei ole soovitatav kasutada verd vedeldavaid preparaate ja aspiriini. Samuti tuleks hoiduda liiga kuumadest söökidest ja jookidest ja soojendavatest protseduuridest (solaarium, saun, päevitamine).Võib tõusta väike palavik ja mõnda aega valutada pea. Soovitatav on niisutada nina meresoolveega ja pehmendavate ninasalvide või –õlidega. Nina tuleks nuusata ettevaatlikult ja hooldada tuleb seni kuni nina on puhas sekreedist ja koorikutest. Operatsioonijärgne kontroll toimub vastavalt arsti korraldusele.

 

Dr. Erekle Dzotsenidze

KÕRVA-NINA-KURGU ARST

Broneeri aeg
Vastuvõtt toimub aadressil Veerenni 53a, IV korrusel Confido Eriarstikeskuses.