Kurguvalu

Kurguvalu –  angiin e. tonsilliit on nakkushaigus

Angiini peetakse tihti külmetushaiguseks. Tegelikult on angiin nakkushaigus mida edastatakse õhus lendlevate piiskade teel. Haigus avaldub põletikulistes mandlites, aga see asjaolu, et inimene külmetas on soodustav faktor, sest organismi vastupanuvõime nõrgeneb ja tuleb toime halvasti erinevate nakkustega.

kurguvalu fotoTonsilliit – põletikus mandlid

Tonsilliidi ehk angiini sümptomiks on põletikus mandlid ja nad on väravaks infektsioonile. Ja sealt võib  tungida streptokokk juba teistesse organitesse. Selletõttu on angiini puhul komplikatsiooniks näiteks keskkõrvapõletik.

Kas ravida kodustes tingimustes või minna arsti vastuvõtule?

Kui angiini ravida valesti või mitte kohe algusest peale, võivad tekkida tüsistused näiteks reuma. Kuna organism ei tooda tugevat immuunsust selle haiguse vastu peale mitmekordset haiguse läbipõdemist. Just selle haiguse tüsistuste pärast soovitatakse pöörduda kogenud arsti poole. Angiini pole soovitatav ravida looduslike vahenditega, nii nagu meeldib teha paljudele. Selle haiguse raviks läheb vaja tõhusaid antibiootikume. Ainult arst on see kes saab määrata diagnoosi ja õige ravi. Isegi kui patsient tunneb, et ta hakkab paranema, võib ta siiski vajada pikemat ravi, sest võib tekkida asümptomaatiline raske tüsistus. Erinevate ravimite isemanustamine võib kahjustada ravi tulemusi. Antibiootikumi tüübi ja annuse võib välja valida vaid arst, kuna annus sõltub patsiendi vanusest ja millise antibiootikumiga viimati patsienti raviti.

Angiini sümptomid

Enamasti põevad angiini inimesed kuni 30 aastani. Angiini sümptomid võivad esineda 2 päeva peale haiguse algust. Haiguse algul tavaliselt esineb nõrkuse tunne, külmavärinad, peavalu, kurguvalu (neelamisraskused). Külmavärinad ei kesta kaua, palavik võib tõusta kuni 39C. Mandlid on punast tooni, kurguvalu on tugevam. Kui vaadata mandleid, siis on näha valgeid tükikesi, see on koht kuhu koguneb mäda.

Angiini ravi

Angiini puhul on vaja läbi teha bakteriaalsed uuringud, et kinnitada diagnoos. Angiini peab kindlasti välja ravima. Haiguse mitte väljaravimine võib tuua kaasa komplikatsioone, mida on hiljem märksa raskem ravida. Vajalik on voodirežiim. Kuna haigus on nakkav, tuleb haige eraldada tervetest inimestest või kasutada suumaski. Angiinihaige peaks kasutama eraldi nõusid ja esemeid. Angiini puhul on vajalik dieet ja on välistada vürtsika toidu tarbimine. On vaja juua rohkelt vedelikku. Kui temperatuur on kõrge võib seda ravimitega alandada. Kurgu kuristamine, erinevad kompressid on soovitatavad. Kui palavikku enam ei esine või teha erinevaid soojendamise protseduure. Kurgu loputamisel võib kasutada salve. Kuivsegu valada üle kuuma veega ja tõmmist kasutada soojana iga kahe tunni järel. Võib kasutada ka erinevaid  maitsetaimede segu (kummel, eukalüpt, saialilleõied, kõiki koostisaineid 1 tl kaupa) – valada nad üle kuuma veega ja loputada kurku sooja tõmmisega. Maitsetaimede segu (naistepuna, linaseseemned, saialill, kummel) – valmistamise meetod on sama mis eelmisel segul. Neid taimi võib kasutada ka inhalatsiooni tegemiseks. Eukalüptilehed on parem asendada tilkadega.

Kui temperatuur ei tõuse 5 päeva jooksul ja valu kurgus ei valmista enam muret võib eeldada et olete taastunud. Kuid kindlasti peab jälgima oma tervislikku seisundit 1-2 kuu jooksul, sest just sel ajal võib angiin anda tüsistusi.

Dr. Erekle Dzotsenidze

KÕRVA-NINA-KURGU ARST

Broneeri aeg
Vastuvõtt toimub aadressil Veerenni 53a, IV korrusel Confido Eriarstikeskuses.