Adenoidid

Adenoidid — mis see on?

See on üsna levinud haigus, mis on mandlite suurenemine neelus (nn neelu lümfoidne ja lümfoblastne hüperplaasia mandlitel). Kõige sagedamini diagnoositud lastel vanuses 2-10 aastat. Adenoidide suurenemise taga võib olla mitte õigeaegselt või mitte kõiki vaktsiini tehes, nõrgenenud immuunsüsteem, hiline probleemi avastamine ja mitte õigeaegne ravi, samuti võivad adenoide põhjustada hingamisteede haigused.

Adenoidid — Vitaclinika fotoTänapäeval otorinolarüngoloogid jagavad adenoidid 3 gruppi:

  • Adenoidid esimeses astmes-kui kurgumandlid hõlmavad kolmandiku ninaneelust ja katavad kolmandiku sahkluust.
  • Adenoidid teises astmes-kui kurgumandel hõlmab pool ninaneelu ja pool sahkluust.
  • Adenoidid kolmandas astmes-kui kurgumandel katab kogu ninaneelu ja sahkluu on suletud kogu ulatuses.

Adenoidide etioloogia

Hüpertroofia adenoidne kude on täiesti normaalne füsioloogiline nähtus, kus kude on kui kaitsesüsteem, mis kaitseb hingamisteede infektsioonide eest. Kuid sagedased põletikulised protsessid ninaneelus, allergiad, endokriinsed kõrvalekalded, samuti ebasoodsad sotsiaalsed tingimused või muud ebasoodsad mõjud – võib protsess muutuda patoloogiliseks.

Adenoidide sümptomid

Peamine adenoidide sümptom on hingamisraskus. Samuti on sagedaseks sümptomiks sage nohu. Laps kellel on adenoidid võib omandada iseloomuliku kahvatu jume, veidi avatud suu, ebanormaalse arenguga hambad ülemisel lõualuul ja katkised hambad. Nendel patsientidel on kasvu aeglustumine, kõne arenguhäire, maha jäämine füüsilises ja psüühilises arengus. Sageli on nina kinnisus ja on kuulda „ninahääl“, mis võib viia ninaneelu osalise või täieliku sulgumiseni, vähenenud lõhnataju, hingab suu kaudu. Haigus võib mõjutada und (sest laps magab suu lahti), sageli norskab, võib esineda ka uneapnoe ehk hingamispause. Tüüpiline on segadus, mälu ja tähelepanu kaotus. Sageli võib olla sümptomiks madal õpiedukus. Kuna ninaneelu kõrval asub sissekäik keskkõrva võib trummiõõnde koguneda vedelik, mis põhjustab probleeme kuulmisega.

Kuidas diagnoosida adenoide?

Kogenud LOR arst loob õige diagnoosi juba patsiendi iseloomulikust välimusest. Rinoskoop lubab diagnoosi kinnitada. Et kinnitada diagnoosi lõplikult võidakse teha veel lisaks laborit uuringuid ja analüüse. Mida kiiremini patsient arsti juurde pöördub, seda vähema vaevaha ravitakse adenoidid terveks.

 

Dr. Erekle Dzotsenidze

KÕRVA-NINA-KURGU ARST

Broneeri aeg
Vastuvõtt toimub aadressil Veerenni 53a, IV korrusel Confido Eriarstikeskuses.