Alopeetsia ehk juuste väljalangemine

Mis on juuste väljalangemine (alopeetsia)

Alopeetsiaks nimetatakse ebanormaalset juuste väljalangemist, mis viib juuste täieliku kaoni konkreetsetes piirkondades. See ei ole iseseisev haigus ja ei ohusta inimese elu, alopeetsia (juuste väljalangemine) võib olla tõsise terviseprobleemi sümptom ja sageli muutub psühholoogiliseks probleemiks nii meestele kui ka naistele.

Iidsetest aegadest, juukseid seostatakse elujõuga, tervise ja iluga. Tänapäeval juuksed suurt maagilist rolli ei kanna, kuid tugevad ja terved juuksed on ikkagi võimas seksisümbol ja lopsakate juuste omanik meelitab tugevama sugupoole tähelepanu mitte vähem kui graatsilise kehavormi omanik. Meie välimus sõltub suuresti lihtsalt juustest.

Seega paljude uuringute andmetel on juuste väljanägemine meestele sama tähtis kui probleemid seksuaalse potentsiga. Teisisõnu, kiilaspäisus (alopeetsia) võib olla tõsine probleem, sõltumata soost.

alopeetsia foto

Miks tekib alopeetsia (juuste väljalangemine)?

Tegelikult alopeetsia meestel ja naistel on peaaegu identsed ja neid võib jagada kahte suurde rühma: kiilaspäisuse välised põhjused ja kiilaspäisuse sisemised põhjused.

Välipõhjused meestel ja naistel on peamiselt stress, mis väljendub psühholoogilistest probleemidest, ebatervislik elustiil, füüsiline mõju peanahale (temperatuur, füüsiline trauma, keemiline kahjustus) või kombinatsiooni nendest teguritest.

Kiilaspäisuse sisemised põhjused meestel ja naistel on endokriinsed häired, ainevahetushäired, mikroelementide ja vitamiinide ainevahetushäired, autoimmuunhaigused, geneetilised haigused ja teised.

Kõige tavalisem igapäevase juuste väljalangemise põhus on muutused hormonaalses tasakaalus (androgeenide muutused – see on meessuguhormoonide muutused), alopeetsia esineb nii meestel kui ka naistel ja 95% juhtudest alopeetsia lõpeb kiilaspäisusega.

Androgeenne alopeetsia (androgeenne kiilaspäisus)

Keskmine täiskasvanu kaotab viiskümmend kuni sada juuksekarva iga päev kuid see ei tähenda, et on tekkimas juuste väljalangemise probleem, kuid intensiivne juuste väljalangemine võib tegelikult olla üks esimesi sümptomeid algavale kiilaspäisusele.

Androgeense alopeetsia peamiseks põhjuseks on individuaalne karvanääpsude vastuvõtlikus  meessuguhormoonile. Naiste puhul nende hormoonide olemasolu suurenemine veres põhjustab  juuste väljalangemist üle kogu peanaha ja meestel ainult peapeal. Just sellega on tingitud kiilaspäisuse tüüpiline vorm meestel ja see on põhjus, miks naistel ei saa tekkida meeste kujul kiilaspäisust.

Areaatalopeetsia

Areaatalopeetsia võib tekkida täiskasvanud meestel ja naistel ning lastel. Areaatalopeetsia algab tavaliselt mõne kahjustusega peal, kuid mõnikord haigus algab habeme piirkonnas või isegi kulmudes. Seda tüüpi kiilaspäisust ei ole veel täielikult uuritud. Umbes ühel kolmandikul haigusjuhtudel on pärilik eelsoodumus.

Juuste väljalangemine võib olla ka mitmete haiguste nagu süüfilis, süsteemne erütematoosluupus, trihhotillomaania jt sümptom.

Koos juuste väljalangemisega tuleb hinnata ka uute juuste kasvu. Seega, kui inimesel on palju stressi, on teatud ainevahetushäired või mõnede vitamiinide ja mineraalainete puudulikkus võib see aeglustada uute juuste kasvu, mis viib ka kiilaspäisuseni.

Juuste kaotus pärast rasedust

Naissuguhormoonid (östrogeenid) vastandina meeste hormoonidele vastupidi pikendavad juuste elutsüklit, näiteks raseduse ajal. Kui organism toodab palju östrogeeni, juuste elutsükkel on oluliselt pikem, mis suurendab juuste kogust, kuid kohe pärast sünnitamist östrogeeni tase väheneb, mis viib massiivse juuste väljalangemiseni.

Tuleb märkida, et lisaks ülaltoodud põhjustele, alopeetsia on üks kõrvaltoimeid vähi kemoteraapia ravis.

Alopeetsia diagnoosimine

Kvalifitseeritult võib alopeetsiat diagnoosida ainult nahaarst (või arst trihholoog kes on spetsialiseerunud juuste haigustele). Sageli püüavad inimesed lahendada probleemi ise kosmeetikatoodetega ning alles hiljem hakkavad otsima professionaalset abi, mis oluliselt halvendab ravi prognoosi.

On oluline mõista, et kodused šampoonid, palsamid, toidulisandid ja muud kosmeetikatooted juuksehooldustoodetes ei ole kahjulikud, kuid on suunatud eelkõige probleemi varjamiseks kunstlikult tihendades juukseid, kuid ei lahenda probleemi ennast.

Vitaclinikas ennetatakse kiilaspäisust tõhusa hapniku peptiidi piilinguga JetPeel abil, mesoteraapiaga ja plasmolifting protseduuridega.

Lisainformatsiooni saamiseks külastage meie arst-dermatoloogi.


18119671_1368578523202074_1580043253_o (1)

Dr. Ella Tuz

dermatoloog-kosmetoloog

Broneeri aeg
OksanaGerassimenko IMG_9905

Oksana Gerassimenko

Medõde-kosmeetik

Broneeri aeg