Kui istmik annab tunda — päraku sügelus

Päraku sügelus. Kui istmik annab tunda…
…on probleem juba olemas. Ei ole mõtet ise pead vaevata, pöörduda tuleb spetsialisti poole.
Istuv eluviis ja valed toitumisharjumused ei vajuta pitserit mitte ainult kehakaalule. Kuidas ja kellele piinlikust probleemist rääkida, kust abi saada?

Natalja Žilkina, kirurg ja proktoloog:
Miks tekivad probleemid pärakupiirkonnas?
Iga inimene kannatab vähemalt korra aastas pärakupiirkonna vaevuste käes. Kõigepealt annab endast märku valu ja ebamugavustunne, hiljem tekib sügelemine ja edasi juba veritsus. Valulikud sümtomid tekivad vahetevahel ja inimene ei saagi aru , millal ja miks need ilmnevad. Nagu kõikide haiguste puhul, on ka nende probleemide taga terve tegurite kompleks. Võib olla sööte valet toitu, elu on liiga pingeliseks läinud, olete väsinud ja kõht ei käi korralikult läbi.

Istuvast eluviisist saab aru, aga kuidas halb tuju või vale söömine nende vaevuste teket põhjustab?
Seedetrakt algab suust ja lõpeb pärasoolega. See on keeruline mitu päeva kestev protsess. Praegu söödud söök satub jääkainetena pärasoolde välja viskamiseks alles 72 tundi hiljem. Vahel on sooled väga aktiivsed ja jäägid visatakse kiiremini välja, kuid ka selleks on oma põhjus.

Seedetrakt on väga tundlik psüühilise seisundi suhtes. Kui oleme väsinud ja tujust ära, ei tööta ka meie sooled korralikult. Arst õpetab oma patsiente tegema õigeid valikuid, sööma naudinguga ja regulaarselt lihtsat toitu.

Inimene peab sööma kõike, mida loodus annab, dieeti ei ole vaja pidada. Kõhu töötamine ja läbikäimine sõltub sellest, mida, kuidas ja millal te sööte. Võite süüa väga täisväärtuslikku ja värsket toitu, aga kui seedetraki limaskesta seisund on põletikuline, ei imendu läbi sooleseina verre organismi rakkude üles ehitamiseks vajalikke toitaineid. Antibiootikumiravi ajab sassi soole mikrofloora, mis on meie tugeva immuunsüsteemi alus ja vitamiin B vabrik.

Organismi puhastamine toimub pärasoole, kopsude ja naha kaudu. Igapäevane soolte puhastamine on väga tähtis, sest kui jäägid jäävad seisma mitmeks päevaks, imenduvad need tagasi verre – sisuliselt mürgitame siis ennast. Naised tulevad vastuvõtule ja kaebavad, et naha värv ei ole ilus või on näol inetud plekid – see viitab sisemisele mürgitusele. Näiliselt vaid esteetiline probleem on tegelikult palju laiem. Võib juhtuda, et alustame pärasoole ravist ja lõpuks inimene muudab kogu oma elustiili – hakkab tegelema võimlemisega, muudab toitumist, hakkab korralikult magama ning rohkem vett jooma.

Patsiendid väidavad sageli, et nende kõht käib korralikult läbi iga päev, aga samas esineb neil roojamisel valu, sügelemine või veritsus. Vestluses selgubki, et roojamine toimub ebaregulaarselt kas pärast sooli ärritava kohvi joomist või suitsetamist. Parim on, kui kõht käib läbi hommikuti vahetult peale üles ärkamist. Puhastamine peab olema täielik, ainult siis käib protsess lõpuni. Ega iseenesest ei ole paha kui inimene käib mitu korda päevas, aga ikkagi see ärritab liigset limaskesta ja hemorroidsõlmekesi.

Enim räägitaksegi hemorroididest, mis need ikkagi on?

Hemoroidid on meil igaühel anatoomiliselt olemasolevad veenikomud. Hemorroidid haigusena ei ole nii laialt levinud nagu arvatakse. Valud, veritsemine või muud haiguslikud seisundid pärakupiirkonnas ei ole sugugi alati seotud nendega. Tihti on vaevused seotud jäme- ja pärasoole limaskesta haiguslike seisunditega, mis stimuleerivad hemorroidide valu ja provatseerivad nende paistetust.

Naised on sünnitusel tekkiva trauma tõttu suhteliselt kaitsetud. Enamusi vaevab pärast sünnitust mingi pärakupiirkonna probleem. Peale sünnitust tekivad lõhed väga kergelt, sest hormoonide töö ei ole veel taastunud. Kui naine toidab rinnaga, on limaskest õrn, paistes ja kergesti traumeeritav. Organism töötab sel ajal nii, et suunab kõige rohkem vedelikku lapse toitmiseks. Sel keerulisel perioodil peab kindlasti sööma toitu, mis ei soodusta kõhukinnisust ja jooma piisavalt vett.

Mis patsienti vastuvõtul ees ootab?

Kui inimene tuleb vastuvõtule, siis ta tavaliselt mõtleb kõige halvemaid variante. Juba peale esimest vestlust langevad paljud pinged ära. Teiseks püüab arst selgitada, et kõike saab ravida ja korrastada. Ühe visiidiga käik ei lõpe ning suure töö teeb ära patsient ise visiitide vahel. Uuringud on ebamugavad. Arst selgitab patsiendile uuringu sisu ja see võtab juba palju hirme maha. Protseduur võtab aega 3-7 minutit. Diagnoosi pannes koostab arst raviplaani. Lisaks küünalde, salvide kasutamisele, soovitab arst taimseid preparaate, et reguleerida ja taastada seedetrakti tööd. Et organism taastaks end terviklikult, on vaja kõik elemendid terveks saada. Lisaks saab meie kliinikus teha kõik vajalikud vereanalüüsid.

 

Др. Дмитрий Федоров

Хирург, Проктолог

Broneeri aeg