Veresoonte kirurgia

veebruar 26, 2024

Skleroteraapia
Varikoossed laiendid jalgadel
Veresoonte haigused ülemistel ja alumistel jäsemetel

Varikoos ehk veenilaiendid esinevad põhiliselt jalgadel. Veenilaiendid tekivad veenide kaasasündinud nõrkusest.
Haigestumisele võivad kaasa aidata pikaajaline kutsetöö püstiasendis, raske füüsiline töö, rasedus, ülekaal jne.
Tõsistele probleemidele veenidega viitavad jalgade paistetamine (eriti õhtuks), öised krambid ja nn väsinud jalgade sündroom.
Veenide laienemisega võivad kaasneda ka ohtlikud tüsistused haavandite, verejooksu ja tromboflebiidi e veenipõletiku näol.

Eristatakse kolme tüüpi laiendeid:
veenide tüve laiendid
nahaalused laiendid
nahasisesed e kapillaarsed laiendid

Erinevad ravivõimalused:

Operatsioon – suurte veenilaiendite korral.
Suurte veenilaiendite ja veenikomude korral tuleb teha operatsioon, st eemaldada haige veen. Veen eemaldatakse spetsiaalse elastse sondi abil. Tuimestuse meetodi valib arst koos patsiendiga vastavalt haige üldseisundile ja soovile. Opereeritud jalale asetatakse rõhkside, mida on vaja kanda kuu aega. Operatsioon teostatakse päevakirurgiaosakonnas, 24 tunni jooksul pärast operatsiooni saab patsient koju. Esimene sidumine toimub järgmisel päeval kliinikus.

Skleroteraapia – väiksemate veenilaiendite ja nahasiseste e kapillaarsete võrgustike korral jalgadel.
Protseduur koosneb 5–10 peaaegu valutust süstist laienenud veenidesse. Süstitakse spetsiaalset preparaati (Aethoxysklerol), mis kutsub esile veresoonte seinte kokkukleepumist. Lõpptulemuseks on laienenud veeni kadumine.

Laserravi – kõige pisemate kapillaarsete laiendite (teleangiektaasiad) likvideerimine on võimalik kogu kehal. Laserravi alla kuuluvad eeskätt kapillaarsed võrgud jalgadel ja näol. Töödelda saab neid veresoonte võrke, mis koosnevad peenikestest veenidest, mille diameeter ei ületa 1.5 мм.